"За съжаление нямаме нито едно действие, което да ни извади от тази ситуация, която както показва индексът за възприятие на корупцията от 10 години стои непроменена", сподели той.
По думите му самото позициониране не е достатъчно репрезентативно, тъй като страни с еднакъв индекс заемат едно и също място. Славов отбеляза, че това, което трябва да се гледа е самата стойност на индекса.
Какъв е инструментариумът за изследване на корупцията?
Според думите му става въпрос за изследвания правени от 10 независими източника, които правят различни изследователски разрези по линията на икономически, обществени и политически параметри, както и такива, свързани с правосъдието.
"Продължаваме да имаме дефицити в областта на ефективното правораздаване. Тук искам да обърна внимание, че говорим за правораздаване в сферата на административното право, в сферата на гражданстото право и може би най-малко в областта на наказателното право. За съжаление законодателните реформи в областта на антикорупцията се оказват номинални. По силата на Плана за възстановяване и устойчивост България пое ангажименти за въвеждането на няколко такива закона. Най-популярният от тях е може би т. нар. Антикорупционен закон, по силата на който КПКОНПИ беше разделена на две", каза Славов.
Според думите му, това, което се случва, препятствието по пътя за европейските средства е в неизпълнените ангажименти, върху които стъпва индексът. В челната класация са скандинавските държави, тъй като при тях става дума за добре структурирани обществени системи, за открито и отговорно управление.
"Поредицата от глобални кризи, отстъплението на демокрацията в много страни, също така като следствие и намаленият капацитет на правосъдната система в глобален план довеждат до увеличаването на нивата на корупция в световен мащаб. 38 страни са намалили качеството на своето представяне", сподели Славов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..