Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как технологиите се отразяват на живота ни?

Доброслав Димитров от БАСК пред Радио София

Снимка: Rawpixel

Имплантирането на чип в човешки мозък е стъпка напред, за да се даде възможност на хора преживели наранявания или други заболявания да контролират своите мисли, чрез технологични устройства, това заявява Илън Мъск. Но революционна ли е, или скандална тази стъпка?

В предаването "Ритъмът на столицата" събеседник по темата е Доброслав Димитров – председател на управителния съвет на Българската асоциация за софтуерни компании (БАСК)

"Всяко нещо, което е много ново и различно от това, с което сме свикнали може да бъде определено като скандално, но има много негативен заряд в тази дума, така че "революционно" е по-точната", уточни експертът.

По думите му както всяка голяма промяна и тази носи притеснения след себе си. Дори самият факт, че се сближаваме толкова много с машините, поражда представи за лош завършек на това, но е добре да се съсредоточим върху полезните страни.

"Реално погледнато ние и в момента сме изключително свързани с машините – носим своите телефони навсякъде. Къде знаем, къде не знаем споделяме всичко в социалните мрежи. Носим "умни" часовници, които ни мерят пулса – всичко това се цифровизира и тези данни са достъпни за големите компании", илюстрира Доброслав Димитров. Той допълни, че това, което си е поставила за цел компанията на Илон Мъск е много голямо, тъй като самият той мисли в голям мащаб и напред във времето, а именно, че чрез развитието на изкуствения интелект и машините и еволюцията, която се случва при тях, може да се окаже, че човешкия вид не е най-интелигентната единица на земята.

"С други думи той смята, че в дългосрочен план ние трябва да се надградим с машините, а прагматичното изражение на този факт е, че наистина може да даде нов живот, нов начин на преживяване на хора, които са пострадали, или родени с проблеми, които няма как да бъдат решени от настоящата медицина. Наистина медицинското приложение е много мащабно и много хуманно така, че смятам, че ползите ще бъдат много повече от минусите", подчерта Димитров.

 Какво ще се случи в бъдеще с творческите професии, ще отстъпи ли място човешкият гений на изкуствения интелект?

"Ако се замислите, това вече ни се е случвало. Машинно-фабричните изработки превъзхождат като качество тези създадени от занаятчиите, но това не е отменило факта, че много често предпочитаме да ползваме неща създадени от човешка ръка, поради това, че ги усещаме по-близки", поясни Доброслав Димитров. Ако сравняваме възможностите чисто като интерпретация, няма база за сравнение с машините, както труда на един занаятчия не може да се сравнява с машинен елемент, произведен с прецизна машина. Не мисля, че има заплаха, не е важно дали ни превъзхождат или не, по-скоро е въпрос на нашия избор", направи съпоставка експертът.

Какво казва Европейското законодателство за регулацията на изкуствения интелект, така че поне да се чувстваме защитени от кибер посегателства.

Регулацията на ЕС е с грешно ударение и насочена в грешна посока, но има своите качества, тъй като подчертава необходимостта от защита на личните данни, от защита на хората като биологични данни. Тези частни регулации са добри, но частта, в която се смята, че могат да спрат самите технологии и тяхното развитие са силно неадекватни, тъй като технологиите се развиват в целия свят, а да излезеш от съревнованието, би означавало да останеш без значение за бъдещето, категорични са от БАСК.

Регулацията трябва да прави само едно нещо и то е:

"Да не позволим технологията да бъде монополизирана, да не позволим да се владее от 4-5 компании, да не позволим данните, които са от критично значение за създаването й да бъдат свръх концентрирани в ръцете на малък брой играчи и да нямат достъп други до нея, така че да могат и те да развият своите технологии", изтъкна още Доброслав Димитров.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата, записани в градина, се увеличават с близо 10% за две години

Децата, записани в детска градина, се увеличават с близо 10% през последните две години и достигат до 88% през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков , който даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“. Финансиране по проекта ще получават 1500 градини и училища с предучилищни групи за..

публикувано на 02.10.24 в 16:34
Кадър от „Границите на Европа“

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане? Това е тема, която е актуална за България и други страни от години. По..

публикувано на 02.10.24 в 16:12

"Топлофикация-София" е в готовност за новия отоплителен сезон

От "Топлофикация-София" имат готовност да дадат начало на новия отоплителен сезон от началото на октомври, съобщават от дружеството. Според изискванията, за да започне масово включване на централното отопление, е необходимо да бъдат отчетени три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно..

публикувано на 02.10.24 в 15:35

Състоянието на жената, скочила от 3-тия етаж при пожар в София, остава тежко

Жената, която заради пожар скочи от третия етаж на къща в центъра на София, е настанена в клиниката по изгаряния в болница "Пирогов" в тежко състояние.  Това съобщиха за БНР от лечебното заведение. Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София Тя е с обширни изгаряния и през следващите дни, когато състоянието й бъде стабилизирано,..

публикувано на 02.10.24 в 15:16
Пламен Димитров

Пламен Димитров: От Близкия Изток сериозна заплаха е "оръжието на слабия"

В момента големият риск, свързан с конфликта в Близкия Изток, е обусловен от голямото неравновесие . Израел се окуражи от победите си и пристъпи към сухоземна акция. Очевидно е технологичното му превъзходство над "Хизбула". Рискът е именно в това - възможно е другата страна в конфликта да прибегне до оръжието на слабия – терористичните атаки . И..

публикувано на 02.10.24 в 15:15

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г. Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно..

публикувано на 02.10.24 в 14:39

Пазарите - екзотиката на един град на ръба между Ориента и Европа

Историята на пазарите и тяхната роля в живота на хората е във фокуса на филма “Изчезващият пазар като културен феномен”. На 8 октомври от 19.00 ч. в галерия „Сердика”, ще бъде отбелязан краят на снимачния период на документалния филм с изложба и пет любопитни видеа с вълнуващ и неочакван разказ от пет различни режисьори, участващи в проекта...

публикувано на 02.10.24 в 13:50