Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на района Димитър Петров пред Радио София:

В "Красна поляна" ще се изградят нови общежития в близост до Виетнамските

Снимка: Радио София

Този петък в сутрешния блок „Събуди се, София“ се спряхме на места и проблеми в район „Красна поляна“. В колата на Радио София, заедно с водещия Константин Лавсов, се качи новият кмет Димитър Петров.

Той признава, че един от най-големите проблеми в района са бившите Виетнамски общежития и добави, че за разрешаването му вече се работи. В близост ще бъдат изградени нови общежития, каза кметът.

„Между първо и второ четене на държавния бюджет вкараха суми за проектиране на нови общежития. Започваме подготовката на документацията за проектиране. На този етап са заложени два обекта по 33 и един обект с 44 жилища. Ще се опитаме в проектирането да заложим малко по-голям обем“, обясни Димитър Петров.

Сегашните виетнамски общежития и жилищните сгради в близост до тях не са нито чисто, нито спокойно място за живеене, признава кметът на „Красна поляна“. Районната администрация е в активна комуникация с ръководството на дирекция „Сигурност“ към Столичната община. Водят се преговори за засилване на видеонаблюдението в района и за по-сериозно присъствие на служители на общинската полиция.

Бившите Виетнамски общежития се намират в кв. „Факултета“. По-големите проблеми в квартала идват от самонастанилите се роми, отбелязва кметът на „Красна поляна“.

Качеството на въздуха в района е друг съществен проблем, особено зимата. След 17 часа хората не могат да отворят прозорците си дори за минута, защото замърсяването е толкова силно, че не може да се диша. Това признава и кметът Димитър Петров. Проблемът идва от самонастанилите се в „Западен парк“, които горят всякакви боклуци в опит да се отопляват в зимните месеци.

„Районната администрация активно работи с хора от „Факултета“. Имахме кампания за почистване на едно сметище, което е покрай булеварда“, каза районният кмет.

Той добави, че в момента машинно се чистят и дъждоприемните шахти, което, според него, не се е случвало дълги години.

Стадион „Септември“ е друго емблематично и в критично състояние място в район „Красна поляна“. Той е държавна собственост и е под шапката на Министерството на младежта и спорта. В момента се водят преговори за прехвърляне на ангажиментите по поддръжката на спортното съоръжение на Столичната община, отбеляза кметът на „Красна поляна“ Димитър Петров.

„Достъпът е свободен, но състоянието е повече от критично. Не са инвестирани пари. Това на този етап зависи от Министерството на спорта. Ако влезе в активите на Столичната община се надявам да се активизираме в тази посока. Не можем да си позволим да имаме такава територия съвсем близо до центъра на София, която да бъде в такова състояние“, изтъкна Петров.

Той добави, че тази година се очаква да започне дълго чаканата цялостна реконструкция на бул. „Ал. Стамболийски“ от бул. „Константин Величков“ до „Западен парк“. Проектът е актуален, съществували са пропуски, които са коригирани, каза районният кмет Димитър Петров.

Подробности можете да чуете и видите в видео файла.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37