Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ:

Щатите обещават твърд отговор на нападението в Йордания

Пълно с емоции изслушване на технологични гиганти в Конгреса

Снимка: Алами/Ройтерс

Напрежението в Близкия изток нараства. Съединените щати продължават ударите си срещу свързаните с Иран хути. Администрацията на американския президент Джо Байдън обяви, че са готови да отвърнат на нападението в Йордания, при което загинаха трима американски военнослужещи. И този отговор може да видим всеки един момент. В същото време от Иран сигналът е "не ни се иска да влизаме във война, но и не се страхуваме от такава".

Според официални лица, цитирани от Си Би Ес, вече има одобрен план за серия от нападения в продължение на няколко дни срещу цели, които включват ирански, в Ирак и Сирия. Тази серия ще е в отговор на дронови и ракетни нападения срещу американски сили в регион, в това число атаката с дрон в неделя, при която бяха убити трима американски военнослужещи в Йордания, в близост до границата със Сирия. За тази атака САЩ обвинява групировката Ислямска съпротива.

Америка иска да покаже, че няма да толерира атаки срещу американски военнослужещи, но в същото време има желание да не се ескалира ситуацията в региона и това ще е трудна задача.  

Одобрената серия от атаки може да започне всеки момент. Говорителят на Съвета по вътрешна сигурност Джон Кърби каза, че на нападението Йордания има повече от една ответна реакция. Байдън от своя страна посочи, че Иран е отговорен за снабдяването на оръжия за нападението в Йордания - нещо което Иран отрича.

Америка също извършва удари срещу хутите, но тези удари до момента, както се вижда, не действат възпиращо на групировката. Хутитите до момента са нанесли над 166 пъти удари по американски бази в Ирак и Сирия. В отговор на това Щатите реагираха с контраофанзива по обекти на групировката и в двете страни. Имаше американски удари по хутите в Йемен. Хутите също нападат и търговски и военни кораби в Червено море (по-малко, но продължава).

Има натиск от някои конгресмени за по-твърд отговор на нападенията на хутите и срещу Иран, за да може да има някакъв ефект. Предстои да видим дали Щатите ще се придържат към политиката си спрямо Иран за санкции или ще се стигне до нещо повече този  път спрямо Техеран.

Сбъдват ли се опасенията за по-голяма война в Близкия изток?

При началото на войната на Израел с "Хамас", Щатите ясно заявиха, че не искат да се стига до конфликт от по-голям мащаб. Но какво имаме в момента? Израел се бори с "Хамас" и с "Хизбула" в Ливан. Имаме и хутитие в Червено море. Сега Иран казва, че не иска война, но че е готов да се включи в такава ако се наложи. Така че конфликтът се разраства.

Всичко това тръгна от нападението на "Хамас" от 7 октомври, което доведе до война между Израел и "Хамас", продължаваща и до този момент.
Войната доведе до безпрецедентен скок в примерите както на антисемитско, така и на ислямофобско поведение тук в Америка. Чуват се и по-силни призиви за перманентно прекратяване на огъня в Газа. Даже някои градове приемат резолюция с подобен апел – Чикаго, Детройт, Атланта и Сан Франциско. Официално позицията на Щатите не е такава. Вчера обаче станахме свидетели на първата значителна стъпка на администрацията на Байдън срещу Израел след като президентът с указ наложи санкции на четирима израелци в Западния бряг, обвинени в насилие спрямо палестинци.

Байдън остава непреклонен поддръжник на Израел от началото на войната, въпреки че администрацията му иска Израел да прави повече за защита на цивилните и това е ясно послание от Вашингтон за Бенямин Нетаняху, че не се прави достатъчно за защита на цивилните. 

Израел отказва да се вслуша в призивите за спиране на огъня с един от мотивите - че военната операция е необходима за освобождаване на заложниците.

От началото на офанзивата в Газа срещу "Хамас", според местни източници, са загинали над 26 хиляди, предимно жени и деца.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази седмица също в американския конгрес бяха изслушани ръководители на технологични гиганти като Мета, ТикТок и Екс (Туитър), изслушване, по време на което имаше доста емоции.

На изслушването законодатели нападаха с въпроси и предположения лидерите на едни от най-големите социални медии. Отправиха се обвинения в това, че не се прави достатъчно за спиране на вълната от насилие спрямо децата. 

Представени бяха много силни истории за жертви на насилие спрямо деца, някои от които стояха в залата. Стигна се дори и до момент, в който Марк Зукърбърг (директорът на Мета) стана от стола си и се обърна към публиката, за да отправи извинение. Много емоционално изслушване, с което законодателите се надяват да съберат обществена подкрепа за приемане на закъсали законови протекции за децата. 

Има няколко законопроекта, които са в застой и това изслушване може да посъбуди интереса към тях. Едно от предложенията включва възможност социалните медии да се съдят за съдържанието което качват. 

Към момента законово социалните медии не носят отговорност за съдържанието, което се появява от страниците им, защото те се приемат просто като платформи, които дават място без да ги касае съдържанието. Премахването на определено съдържание като реч на омразата, насилие и детска порнография става по усмотрение на самите компании като невинаги работещите в социалните мрежи могат да реагират бързо за отстраняване на подобно съдържание.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата, записани в градина, се увеличават с близо 10% за две години

Децата, записани в детска градина, се увеличават с близо 10% през последните две години и достигат до 88% през учебната 2023/2024. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков , който даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“. Финансиране по проекта ще получават 1500 градини и училища с предучилищни групи за..

публикувано на 02.10.24 в 16:34
Кадър от „Границите на Европа“

Документалният филм "Границите на Европа" изобличава лицемерието на Запада към работниците мигранти

Защо хора от Източна Европа са съгласни да си тръгнат от своята родина и да търсят по-добро заплащане на Запад при положение, че условията, в които живеят и работят там, могат да бъдат много сурови? Оправдани ли са рискът и изпитанията заради по-високото заплащане? Това е тема, която е актуална за България и други страни от години. По..

публикувано на 02.10.24 в 16:12

"Топлофикация-София" е в готовност за новия отоплителен сезон

От "Топлофикация-София" имат готовност да дадат начало на новия отоплителен сезон от началото на октомври, съобщават от дружеството. Според изискванията, за да започне масово включване на централното отопление, е необходимо да бъдат отчетени три последователни дни със средноденонощна температура по-ниска от 12 градуса и прогноза от НИМХ за трайно..

публикувано на 02.10.24 в 15:35

Състоянието на жената, скочила от 3-тия етаж при пожар в София, остава тежко

Жената, която заради пожар скочи от третия етаж на къща в центъра на София, е настанена в клиниката по изгаряния в болница "Пирогов" в тежко състояние.  Това съобщиха за БНР от лечебното заведение. Жена е в тежко състояние в "Пирогов" след пожар в София Тя е с обширни изгаряния и през следващите дни, когато състоянието й бъде стабилизирано,..

публикувано на 02.10.24 в 15:16
Пламен Димитров

Пламен Димитров: От Близкия Изток сериозна заплаха е "оръжието на слабия"

В момента големият риск, свързан с конфликта в Близкия Изток, е обусловен от голямото неравновесие . Израел се окуражи от победите си и пристъпи към сухоземна акция. Очевидно е технологичното му превъзходство над "Хизбула". Рискът е именно в това - възможно е другата страна в конфликта да прибегне до оръжието на слабия – терористичните атаки . И..

публикувано на 02.10.24 в 15:15

“Интуиция” - музикалният проект, който разкрива скритите таланти на деца с аутизъм

“Интуиция” е музикален проект на Мирян Колев, в който активно участват пет деца от аутистичния спектър, чрез метода на съвместното интуитивно музициране. Албумът, записан и селектиран от музиканта, ще бъде представен в София и Велико Търново през октомври 2024 г. Чрез изразните средства на интуитивното музициране и свободната импровизация заедно..

публикувано на 02.10.24 в 14:39

Пазарите - екзотиката на един град на ръба между Ориента и Европа

Историята на пазарите и тяхната роля в живота на хората е във фокуса на филма “Изчезващият пазар като културен феномен”. На 8 октомври от 19.00 ч. в галерия „Сердика”, ще бъде отбелязан краят на снимачния период на документалния филм с изложба и пет любопитни видеа с вълнуващ и неочакван разказ от пет различни режисьори, участващи в проекта...

публикувано на 02.10.24 в 13:50