Fine Acts е глобално креативно студио за социална промяна, на роден език преведено като "изящни дела". Какви точно, разказва в предаването "Радиокафе" Светла Баева.
"Много е важно за нас да развиваме активистката среда, да говорим за креативен активизъм. В основата на нашата работа е да намираме нови, креативни подходи към комуникацията, именно към различни социални каузи, свързани с правата на човека, опазване на околната среда, климатичните промени, опитваме се да ангажираме повече хора по тези каузи, така че да им пука, да действат, за да виждаме промяната, която всички искаме", посочи тя. И допълни, че една от основните теми, върху които екипът работи е климатичните промени и климатичната справедливост.
"И през тази година продължаваме да работим с различни артисти и хора от различни творчески среди, за да намерим начин как да комуникираме тази тема. Имаме излезли вече няколко кампании, работим и с много илюстратори."
"Работим много за развитието на НПО средата, на активистките среди не само в България, но и по цял свят. Провеждаме и разработваме обучения и всякакви ресурси, за да направим тяхната работа по-лесна и те да виждат различни пътеки по които да могат да поемат, така че работата им да получава повече чуваемост и да успеят да мобилизират повече хора", изтъкна Баева.
Една от инициативите на Fine Acts подкрепя жертвите на войната в Украйна чрез визуална култура, чрез художници ангажирани с този въпрос, който е свързан и с околната среда и с глобалното затопляне, но преди всички с живота на тази планета, живота на хората.
Силата на визуалното послание:
Чрез вдъхновението идващо от силата и ролята на изкуството, чрез въображението, което съществува в креативните среди, можем да си представим какво искаме да бъде нашето бъдеше и да го пресъздадем в най-различни формати, с които да се доближим до нещата, които искаме да направим. Така те стават по-близки до нас и до сърцето ни и неща, които можем да осъществим реално, не толкова страшни и не толкова далечни, обясни Светла Баева.
Традиционните ценности, които искаме да има в едно общество, показва една изложба на 20 български артисти, провокирани да си представят какви са ценностите и как могат да бъдат преодолени стереотипите и как изглежда светът, в който сме ги преодолявали, давайки пример и показвайки съпричастност към различни групи, които най-често се сблъскват с тях, разказва за визуалната инициатива Светла Баева.
Чуйте още от вдъхновяващия разговор. С нея разговаря Даниел Ненчев.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..