Четиридесет процента от парниковите газове идват от строителството, твърдят специалисти. Приказката за трите прасенца и стабилността на къщата вече трябва да има нов прочит, на базата на съвременните технологии и енергийната ефективност.
Така наречените съвременни тухли, за съжаление генерират множество вредни емисии при своето производство. Също така до голяма степен се губят техните качества, коментира пред БНР-Радио София арх. Веселин Веселинов, сертифициран дизайнер на пасивни сгради, практикувал в България и Германия, автор в „Климатека“. Глината може да регулира температура и влажност на въздуха, да създаде по-благоприятен микроклимат в помещенията, докато самата вече изпечена тухла е единствено добър топло- и шумоизолатор. Регулацията на микроклимата се губи след изпичане.
Той уточни, че естествени строителни материали са дърво, глина, слама, камък, тръстика, коноп, строителна вар бамбук, корк и много други.
Някои от старите технологии и материали днес се преоткриват от друга гледна точка.
„Дори немският стандарт за енергийна ефективност до преди няколко години отговаряше на енергийната ефективност, която има една стена отпреди 3500 години, направена от естествени материали от глина, слама, тръстика, от тяхната комбинация“, каза арх. Веселинов. И даде примери от древността до наши дни, от храмовете в джунглите до сгради в Дубай, които улавят ветровете за охлаждане.
В България - от Странджа до Балкана, от Възраждането и преди това, също могат да се посочат добри, традиционни практики с естествени строителни материали.
Специалистът изтъкна предимствата на такива материали:
В Северна Европа има сгради до 90 метра височина, реализирани от дърво. В Близкия изток се строят глинени здания до 25 метра.
У нас през втората половина на ХХ век навлиза все по-масово изграждането на стоманобетонни конструкции и това все още има огромна инерция от тази тенденция, коментира арх. Веселинов.
Ограниченото приложение на строителството с естествени материали до голяма степен се дължи на неосведоменост и незнание – както на потребителите, така дори и на професионалисти – проектанти и изпълнители.
Въпреки всичко, у нас вече има стотици къщи, построени на тази база.
Интересът расте и това е обяснимо, допълни още дизайнерът.
Все пак е добре да се направи консултация със специалисти, защото такава сграда трябва да бъде съобразена с местоположение, климат, терен, организация, бюджетиране, подходяща технология, правилно комбиниране и т.н.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..