Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо расте интересът към строителството с естествени материали?

И в България е имало традиции, предимствата обуславят все по-широко приложение

Снимка: Архив на арх. Веселин Веселинов

Четиридесет процента от парниковите газове идват от строителството, твърдят специалисти. Приказката за трите прасенца и стабилността на къщата вече трябва да има нов прочит, на базата на съвременните технологии и енергийната ефективност.

Така наречените съвременни тухли, за съжаление генерират множество вредни емисии при своето производство. Също така до голяма степен се губят техните качества, коментира пред БНР-Радио София арх. Веселин Веселинов, сертифициран дизайнер на пасивни сгради, практикувал в България и Германия, автор в „Климатека“. Глината може да регулира температура и влажност на въздуха, да създаде по-благоприятен микроклимат в помещенията, докато самата вече изпечена тухла е единствено добър топло- и шумоизолатор. Регулацията на микроклимата се губи след изпичане.

Той уточни, че естествени строителни материали са дърво, глина, слама, камък, тръстика, коноп, строителна вар бамбук, корк и много други.

Някои от старите технологии и материали днес се преоткриват от друга гледна точка.

„Дори немският стандарт за енергийна ефективност до преди няколко години отговаряше на енергийната ефективност, която има една стена отпреди 3500 години, направена от естествени материали от глина, слама, тръстика, от тяхната комбинация“, каза арх. Веселинов. И даде примери от древността до наши дни, от храмовете в джунглите до сгради в Дубай, които улавят ветровете за охлаждане.

В България - от Странджа до Балкана, от Възраждането и преди това, също могат да се посочат добри, традиционни практики с естествени строителни материали.


Специалистът изтъкна предимствата на такива материали:

  • Те регулират микроклимата в помещенията. Например глината абсорбира влажност, температура и според различния денонощен или годишен цикъл – отдава;
  • Отлични топлоизолатори са (например сламата);
  • Също така те са и дишащи, тоест чрез дифузия водните пари могат да излязат свободно от сградната конструкция - - сградата се предпазва също и от конденз, мухъл, плесени.;
  • Добър звукоизолатор;
  • Могат да намалят електромагнитните вълни и лъчения;
  • Естествени строителни материали са достъпни и евтини.

В Северна Европа има сгради до 90 метра височина, реализирани от дърво. В Близкия изток се строят глинени здания до 25 метра.

У нас през втората половина на ХХ век навлиза все по-масово изграждането на стоманобетонни конструкции и това все още има огромна инерция от тази тенденция, коментира арх. Веселинов.

Ограниченото приложение на строителството с естествени материали до голяма степен се дължи на неосведоменост и незнание – както на потребителите, така дори и на професионалисти – проектанти и изпълнители.

Въпреки всичко, у нас вече има стотици къщи, построени на тази база.
Интересът расте и това е обяснимо, допълни още дизайнерът.

Все пак е добре да се направи консултация със специалисти, защото такава сграда трябва да бъде съобразена с местоположение, климат, терен, организация, бюджетиране, подходяща технология, правилно комбиниране и т.н.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"LaTiDa" представят новата си песен "Факт"

публикувано на 20.02.25 в 15:07

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27

Изложба на преходно и устойчиво изкуство открива Фестивала на чая

“Tokonomia“   е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..

публикувано на 20.02.25 в 14:13
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55