Тази сутрин в предаването „Събуди се, София“ се спряхме на места и проблеми в район „Красно село“. В колата на Радио София, заедно с водещия Константин Лавсов, се качи новият кмет Цвета Николаева.
Район „Красно село“ е третият по големина в столицата, след „Люлин“ и „Младост“, следователно недостигът на места в детските градини и яслите е изключително голям, съобщи Николаева. За всяко трето дете в кв. „Борово“ няма място в детска градина. В предишните 4 години в района няма нито една новоизградена детска градина, казва тя.
„Доста осезаем е недостигът, особено за яслени групи. В 8 ОДЗ е проектирано да се направи разширение на детската градина. „Борово“ е чувствително откъм недостиг на места“, каза кметът на „Красно село“.
Цвета Николаева признава, че сградите на училищата също не достигат, а някои от съществуващите са за спешен ремонт. Такъв е случаят със сграда, в която се помещават две училища - 142 ОУ „Веселин Ханчев“ и 203 ПЕГ „Свети Методий“. Постройката се нуждае от спешно саниране, а помещенията не стигат. Училището в най-лошо състояние е 25 ОУ „Д-р Петър Берон“. В него е правен ремонт, който е изключително некачествен, а покривът тече. Необходим е цялостен проект, защото до момента са правени частични проекти, а крайният резултат е незадоволителен.
„700 деца учат вътре. Със сигурност това училище би трябвало да тежи на съвестта на хората, които са правили укрепването. Стигнах до извода, че тук трябва изцяло нов, пълен проект, защото до момента са правени някакви частични проектирания, никой не отговарящ на изискванията, за да влезе като финансиране. Затова съм си заложила като цел, тази година да се проектира училището и с този проект догодина да намерим финансиране“, уточни районният кмет.
„Красно село“ е районът с най-много лечебни заведения в своите граници, което води и до проблеми с паркирането около тях. Наличието на толкова болници е предизвикателство, особено през зимните месеци, защото улиците пред лечебните заведения трябва да се чистят от снега постоянно.
„Започвам не от нулата, а от минус 10, защото това са 4 години, в които всички възможности са пропилени. Смятам, че има начин да прекараме проектите и трябва да се мисли на по-широко поле, защото само с бюджета на района няма как да стане“, обясни Цвета Николаева.
Тя добави, че друг проблем в района е парк „Хиподрума“, който се нуждае от основна реконструкция, а първото нещо, с което трябва да се започне е осветлението, което почти изцяло липсва. Паркът се управлява от общинското предприятие „Зелена система“, но недоволството си от състоянието му, жителите на „Красно село“ отправят към районния кмет.
„Една от точките, за които задължително искаме делигиране на бюджет, това е за осветлението, било то за проектиране, за текущи ремонти“, уточни Николаева.
Дебърската градина е друго емблематично място в „Красно село“, което се нуждае от основна реконструкция. Тя се намира зад Арменската църква и е основана от бежанците от Дебър преди повече от 100 години.
„Днес тя е емблема на упадъка в София“, признава кметът на „Красно село“ Цвета Николаева и добавя, че планира реновиране на градинката в най-скоро време.
Подробности можете да видите и чуете във видео файла.
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..
През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време. От..
Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..
В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал. Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..
Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..