Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симулационен център за подобряване отношенията лекар - пациент ще отвори врати в София

Разговор с инициатора - кардиолога д-р Алдин Али

Д-р Алдин Али
Снимка: Личен архив

Основателят и председател на фондация "Здраве за България" д-р Алдин Али разказа в предаването "Ритъмът на столицата" какво го е провокирало да се замисли над необходимостта и да бъде създадена обучителна програма за подобряване на отношенията лекар-пациент.

Разказа, че след като се завършва медицина в Германия и се завръща в България, му прави впечатление отношението на пациентите към лекарите, но и обратното - отношението на лекарите към тях.

"Това беше една доста непозната за мен среда. Наблюдавайки какво се случва, видях, че съществува един конфликт, един проблем, върху който с години не беше работено - каза той. Вземайки предвид мненията и на двете страни, медикът се натъква на взаимни обвинения. - Виждах, че в този казус не съществува никакъв диалог. Очакваше се това само по себе си да се подобри, а аз мисля, че по-скоро трябва да се работи над този проблем. Фрапантното отношение на колеги в България към пациенти, както и жестоката агресия към медицински лица, на които съм ставал свидетел, ме провокираха да се замисля за всички онези пропуски в образователната и здравната ни система.  Именно затова създадох и фондация "Здраве за България", която цели да провокира дебати, конкретни решения и диалог между лекари и пациенти по тази наболяла тема."

Д-р Али е кардиолог, години наред e практикувал в Германия, включително и в едно от най-натоварените отделения по спешна помощ там. Смята, че би било полезно за в бъдеще да се работи с младото поколение лекари и да се обучават на основни техники на комуникация с пациентите, справяне с агресивни такива,  в кризисни ситуации, водене на разговори при донорски ситуации и други.

"За мен беше огромна изненада, че не съществува подобна програма в България, защото като студент в чужбина, имах 8 мобилни обучения в симулационен център с тази цел. Вкарваха ни в различни практически ситуации, в които можем да видим как въздействаме върху пациента, тъй като бяхме снимани в рамките на тези сценарии. След това получавахме обратна връзка от т.нар. „пациенти“ и можехме да се видим отстрани как въздействаме и къде грешим", разкри кардиологът.

В много от университетите съществуват "теоретични" часове, които са свободно избираеми, има и лекции на подобни теми, но акцентът не е достатъчен. 

"Колкото и в общественото пространство да се изтъква, че причината колегите да напускат страната е в заплащането, мисля, че това не е така. Напускат заради липсата на доверие между лекар и пациент и влошаващата се обстановка на работа - категоричен е д-р Алдин Али. - Преди да бъдем лекари, ние сме преди всичко хора, но в ролята си на специалисти ние много често се явяваме като последна инстанция за даден човек и живота му. Той търси от нас не само лечение, но и разбиране и подкрепа." 

Доколко отношенията лека-пациент в Германия са по-различни, ще чуете в разговора.

Какво ще представлява Симулационния център, който предстои да заработи у нас, каква семинари и обучения ще предоставя?

В момента се извършва обмен на опит с университети от Америка и Германия, за да бъде изградена програма за България. Очаква се и финансиране, за да стартира проектът в следващите месеци.

Още подробности може да чуете в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41