Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симулационен център за подобряване отношенията лекар - пациент ще отвори врати в София

Разговор с инициатора - кардиолога д-р Алдин Али

Д-р Алдин Али
Снимка: Личен архив

Основателят и председател на фондация "Здраве за България" д-р Алдин Али разказа в предаването "Ритъмът на столицата" какво го е провокирало да се замисли над необходимостта и да бъде създадена обучителна програма за подобряване на отношенията лекар-пациент.

Разказа, че след като се завършва медицина в Германия и се завръща в България, му прави впечатление отношението на пациентите към лекарите, но и обратното - отношението на лекарите към тях.

"Това беше една доста непозната за мен среда. Наблюдавайки какво се случва, видях, че съществува един конфликт, един проблем, върху който с години не беше работено - каза той. Вземайки предвид мненията и на двете страни, медикът се натъква на взаимни обвинения. - Виждах, че в този казус не съществува никакъв диалог. Очакваше се това само по себе си да се подобри, а аз мисля, че по-скоро трябва да се работи над този проблем. Фрапантното отношение на колеги в България към пациенти, както и жестоката агресия към медицински лица, на които съм ставал свидетел, ме провокираха да се замисля за всички онези пропуски в образователната и здравната ни система.  Именно затова създадох и фондация "Здраве за България", която цели да провокира дебати, конкретни решения и диалог между лекари и пациенти по тази наболяла тема."

Д-р Али е кардиолог, години наред e практикувал в Германия, включително и в едно от най-натоварените отделения по спешна помощ там. Смята, че би било полезно за в бъдеще да се работи с младото поколение лекари и да се обучават на основни техники на комуникация с пациентите, справяне с агресивни такива,  в кризисни ситуации, водене на разговори при донорски ситуации и други.

"За мен беше огромна изненада, че не съществува подобна програма в България, защото като студент в чужбина, имах 8 мобилни обучения в симулационен център с тази цел. Вкарваха ни в различни практически ситуации, в които можем да видим как въздействаме върху пациента, тъй като бяхме снимани в рамките на тези сценарии. След това получавахме обратна връзка от т.нар. „пациенти“ и можехме да се видим отстрани как въздействаме и къде грешим", разкри кардиологът.

В много от университетите съществуват "теоретични" часове, които са свободно избираеми, има и лекции на подобни теми, но акцентът не е достатъчен. 

"Колкото и в общественото пространство да се изтъква, че причината колегите да напускат страната е в заплащането, мисля, че това не е така. Напускат заради липсата на доверие между лекар и пациент и влошаващата се обстановка на работа - категоричен е д-р Алдин Али. - Преди да бъдем лекари, ние сме преди всичко хора, но в ролята си на специалисти ние много често се явяваме като последна инстанция за даден човек и живота му. Той търси от нас не само лечение, но и разбиране и подкрепа." 

Доколко отношенията лека-пациент в Германия са по-различни, ще чуете в разговора.

Какво ще представлява Симулационния център, който предстои да заработи у нас, каква семинари и обучения ще предоставя?

В момента се извършва обмен на опит с университети от Америка и Германия, за да бъде изградена програма за България. Очаква се и финансиране, за да стартира проектът в следващите месеци.

Още подробности може да чуете в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Джунгли, скакалци и твърдоглави баби” - разказ за невероятните приспособления на дивите животни

Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..

публикувано на 14.07.25 в 17:22

С планински пътешествия и примамливи дестинации игнорирайте градската жега

Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..

публикувано на 14.07.25 в 16:40

Автобусната нощна линия N4 вози до двата летищни терминала на София

От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..

публикувано на 14.07.25 в 15:55

Въведен е воден режим за селища в Община Своге

Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..

публикувано на 14.07.25 в 15:38

Тол камерите засичат нарушители в аварийните ленти по магистралите

След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..

публикувано на 14.07.25 в 15:25
Константин Чолаков

Надяваме се да не се стигне до ефективна стачка на горските и ловните служители

Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..

публикувано на 14.07.25 в 15:14

Проектът “Богини на водата“ - арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора

Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..

публикувано на 14.07.25 в 14:26