Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият AmCham Hackathon привлече над 130 студенти от Техническия и от Софийския университет

Снимка: amcham.bg

Американска търговска камара в България (AmCham) в партньорство с Техническия университет (ТУ) в София и Стопанския факултет (Ст.Ф) към Софийския университет "Св. Кл. Охридски" (СУ) организират за първи път AmCham Hackathon 2024.

Инициативата си поставя няколко цели: принос на бизнес-асоциацията чрез експертизата на своите членове за сближаване между полученото знание във висшите училища с практическите особености и нужди на бизнеса; ангажиране на студенти в решаване на конкретни бизнес казуси; показване на добри практики от утвърдени компании, работещи в България; задържане на студенти в страната и възможност за последващо ангажиране с програмите на университетите, както и за намиране на професионално развитие в участващите в Хакатона компании.

"Всички от Техническия университет с радост и ентусиазъм се присъединихме към идеята. Отдавна искахме да съберем студенти от двата университета и те да решават конкретни интересни казуси, поставени от компаниите, наши партньори – каза пред БНР-Радио София доц. д-р Агата Манолова - декан на Факултета по телекомуникации в ТУ. – Участват трети и четвърти курс магистри, дори докторанти. Записаните са над 130, има дори и от втори курс. Ще се опитаме да включим под някаква форма всеки от тях."

Макар че ще има технологична част, казусите в този Хакатон са свързани с бизнеса, допълни доц. д-р Тодор Ялъмов - зам. декан на Стопанския факултет на СУ:
"Поводът и предизвикателството е идеалната „сватба“ (между ТУ и СУ, бел. ред.). Инициативата е отворена и за студенти от други факултети. Вече сме имали сътрудничество AmCham преди около 1,5-2 години, когато с НБУ решавахме казуси в областта на човешките ресурси, тогава повече като дискусии.
Казусите и фирмите са много разнообразни. Студентите ще бъдат групирани според интересите, предпочитанията и уменията им, ще бъдат извадени от зоната на комфорт. Дългосрочният ефект от Хакатона ще бъде разширяване на социалната мрежа на студентите. Това ще бъде и в тяхна полза при наемане на работа."

Официалното откриване ще е на 12 февруари т. г. в Центъра за върхови постижения на ТУ, а финалната церемония по награждаване ще се състои на в последния ден (29) на месеца с домакинство на Ст.Ф на СУ.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50