Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият AmCham Hackathon привлече над 130 студенти от Техническия и от Софийския университет

Снимка: amcham.bg

Американска търговска камара в България (AmCham) в партньорство с Техническия университет (ТУ) в София и Стопанския факултет (Ст.Ф) към Софийския университет "Св. Кл. Охридски" (СУ) организират за първи път AmCham Hackathon 2024.

Инициативата си поставя няколко цели: принос на бизнес-асоциацията чрез експертизата на своите членове за сближаване между полученото знание във висшите училища с практическите особености и нужди на бизнеса; ангажиране на студенти в решаване на конкретни бизнес казуси; показване на добри практики от утвърдени компании, работещи в България; задържане на студенти в страната и възможност за последващо ангажиране с програмите на университетите, както и за намиране на професионално развитие в участващите в Хакатона компании.

"Всички от Техническия университет с радост и ентусиазъм се присъединихме към идеята. Отдавна искахме да съберем студенти от двата университета и те да решават конкретни интересни казуси, поставени от компаниите, наши партньори – каза пред БНР-Радио София доц. д-р Агата Манолова - декан на Факултета по телекомуникации в ТУ. – Участват трети и четвърти курс магистри, дори докторанти. Записаните са над 130, има дори и от втори курс. Ще се опитаме да включим под някаква форма всеки от тях."

Макар че ще има технологична част, казусите в този Хакатон са свързани с бизнеса, допълни доц. д-р Тодор Ялъмов - зам. декан на Стопанския факултет на СУ:
"Поводът и предизвикателството е идеалната „сватба“ (между ТУ и СУ, бел. ред.). Инициативата е отворена и за студенти от други факултети. Вече сме имали сътрудничество AmCham преди около 1,5-2 години, когато с НБУ решавахме казуси в областта на човешките ресурси, тогава повече като дискусии.
Казусите и фирмите са много разнообразни. Студентите ще бъдат групирани според интересите, предпочитанията и уменията им, ще бъдат извадени от зоната на комфорт. Дългосрочният ефект от Хакатона ще бъде разширяване на социалната мрежа на студентите. Това ще бъде и в тяхна полза при наемане на работа."

Официалното откриване ще е на 12 февруари т. г. в Центъра за върхови постижения на ТУ, а финалната церемония по награждаване ще се състои на в последния ден (29) на месеца с домакинство на Ст.Ф на СУ.

Чуйте разговора на Катя Василева.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58