Българският парламент се готви да приеме нов закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Проектът му беше внесен през януари т.г. и след гласуването му се очаква повече млади хора да се занимават с наука, и то в България.
Той регламентира ролята на всяка от институциите, участващи в процеса на създаване, провеждане и оценка на държавната политика в областта на научноизследователската и иновационната дейност. Уреждат се и начините за финансово насърчаване на научните изследвания и иновациите.
Наскоро в парламентарната Комисия по образованието се проведе обществено обсъждане на законопроекта, а пред БНР-Радио София го коментираха д-р Кристина Николова и Вадим Рошманов от Асоциацията на младите учени в България (АМУБ), единствената НПО, която участва в дискусията.
По думите на Рошманов този закон е един от 100-те, които българското правителство трябва да приеме, за да бъдат отпуснати средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Той е важен със своите цели, насочени към обществените отношения за наука и иновации. От там - да се даде по-дългосрочна финансова рамка за фундаментална наука, както да се създаде фонд за насърчаване на приложната.
Преди закона за научните изследвания тази връзка липсваше.
Сега ще бъде препоръчано на общините да окажат местна подкрепа на учените, а те – да създават нещо полезно за общностите.
"Идеята е с този закон да постигнем устойчивост, дългосрочност, учените да имат предвидимост относно различните проекти – допълни д-р Николова. – Очакваме приемането на закона да стане възможно най-скоро. Предстои и да видим ефекта от него. Как се разпределят средствата и къде отиват."
Чуйте разговора на Невена Николова.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..