Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване за 2023 г. показва:

Данъчни преференции са ощетили общинските бюджети с над 110 млн. лева

Местната власт иска компенсация от държавата за налаганата от нея зелена политика

Силвия Георгиева
Снимка: НСОРБ

Общините са претърпели загуби за 110 080 546 лв. през 2023 г. от предоставени от държавата различни данъчни преференции.
Това показва проучване, проведено за пръв път от Националното сдружение на общините. 
Сумата, с която са ощетени местните бюджети, представлява 8,1% от данъчните приходи на общините през миналата година.

В проучването са се включили 210 общини (79% от всички) с общо малко над 5 милиона партиди на физически и юридически лица, получили облекчения, отстъпки или освобождаване от данъците върху недвижимите имоти, върху МПС, патентен данък, таксите за битови отпадъци и за различни технически услуги.

"Може да се каже, че общините са върнали тези средства на гражданите и бизнеса, изпълнявайки регламентите, които държавата е въвела със закон", коментира пред БНР-Радио София Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ.

Тя посочи конкретни преференции, от които са се възползвали данъкоплатците:

  • отстъпка за основно жилище от Данъка за недвижимите имоти;
  • отстъпка от 5%, ако данък или такса битови отпадъци се плати изцяло до 30 април;
  • данъчна отстъпка от 75% от данъка за имот (или за автомобил) за хора с намалена работоспособност; 
  • отстъпки за автобусите и товарните автомобили с екологични категории.

"Отдавна сме заявявали, че не бива държавата да прави своята екологична политика само за сметка на местните данъци и такси. Затова решихме, че е време да остойностим размера на тези данъчни преференции. Общините изпълняват стриктно данъчното законодателство, въведено от държавата, въпреки че то ощетява местните бюджети. Тези над 110 милиона можеха да бъдат използвани за улици, осветление, за местни проекти", подчерта Георгиева.

Следващата стъпка от страна на общините е да се водят преговори за държавна компенсация след установяване на понесените загуби.

Според изпълнителния директор на НСОРБ това може да стане

  1. по Закона за публичните финанси, според който държавата трябва да финансира всяка нова политика, която въвежда.
  2. държавата да отстъпи част от преките данъци – по-лесен вариант, част от финансовата децентрализация, за която се говори от години.

"Нашите европейски партньори, включително Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, към която се стремим да станем член, подчертават задължителния характер на финансовата децентрализация за България и необходимостта тя да бъде въведена в кратки срокове. България остава единствената държава членка, в която общините не получават част от данъка върху доходите на физическите лица", допълни Силвия Георгиева.

Резултатите от проучването със сигурност ще бъде представено при обсъждането и формирането на следващия държавен бюджет.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57