Минералната баня в Княжево е заплашена от затриване. Общият устройствен план на София предвижда разширението на бул. "Цар Борис III" да обхване и сградата на някогашната баня.
Граждани от квартала обаче не могат да се примирят с процедурите.
"Княжево до преди много години е било пионер в много неща - случили са се за пръв път в цяла България. Там е и най-старата баня в София. Данните за нея са от преди 350 години – отбеляза пред БНР-Радио София Любо Стефанов от гражданско сдружение "Княжевецъ". – Проблемът е много, много сериозен. Не бива да се посяга място, което е отредено за балнеолечебница, сградата е ценна в чисто исторически план."
"Особено ни притеснява, че през 2009 година, когато в ОУП е заложено булевардът да бъде разширен, всъщност е сменена и функционалността на зоната. Тя вече става с високи показатели на застрояване, плътност, височина – коментира юристката Лили Чолакова – Това означава, че терените могат да се застрояват високо и плътно. И в последните години собственици на тези имоти започнаха да реализират сериозни инвестиционни намерения. Това би попречило на това, да запазим водата."
Под Княжево има няколко извора. Където е въпросното място е дренажната зона.
Според експерти хидрогеолози, при строителство с дълбока изкопна дейност, е твърде вероятно водата да си намери друг път и да изчезне завинаги. В София има такива примери.
Вече е планирана сграда с височина 26 метра на отстояние 8,5 метра от сондаж.
В близост вече има издигнат търговски център и още не е установено дали той е дал някакво отражение на качеството и дебита на минералната вода в района.
Освен това е предвиден завод за бутилиране.
Гражданите се надяват институциите да си свършат работата и водата да бъде опазена.
След запитване от страна на редактора Боян Бочев, БНР-Радио София е получило отговор-становища по поставени въпроси от:
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...