Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С данните си български иновативен продукт предпазва спортисти от контузии и разкрива пълния им потенциал

Даниел Шопов

Проследяване и анализ на състоянието на спортистите може да се прави не само от преките треньори. Иновативна българска разработка помага в това отношение с интегрирана система и тя на практика помага на спортистите да имат дълги и продуктивни кариери и да достигнат пълния си състезателен потенциал.

На всичко отгоре става дума за преносимо устройство с тегло под 50 грама, което може да се поставя в джоб на спортната фланелка, например. А всички данни и анализи от системата се представят в реално време, за всяка една секунда, за всеки един играч.

С помощта на таблет могат да се виждат данните на до 30 играчи едновременно.

Хубавото не се изчерпва с това. 

Системата съдържа всички исторически данни от тренировки и мачове, достъпна на отбора във всеки един момент – включително и по време на мач.

"С всички данни, които осигуряваме, треньорите могат да вземат възможно най-информираните решения по време на мач и по време на подготовката на играчите – коментира пред БНР-Радио София Даниел Шопов от екипа разработчици. – Може да се ползва за всякакъв вид спорт. Има софтуерна и хардуерна част. Ако има специфични нужди, можем да се съобразим и надградим."

Всеки процент от потенциала може да донесе победа в професионалния спорт, допълни Шопов. И наблегна на прогнозата и превенцията на безконтактните контузии. "Вече не са достатъчни мускули. Ролята на науката в спорта става все по-значима."

Подкрепен с изкуствен интелект, иновативният продукт може да се самообучава и самоусъвършенства.

Системата се проектира изцяло в България, а част от производството ѝ е изнесено в Китай.

Автоматизирания процес, приемането и предаване на данни в реално време отличава българската компания от глобалните конкуренти.

Никак не е случайно, че иновацията Barin Sports 360 донесе награда на авторите си на последната церемония за иновативно предприятие на годината, в категорията „Пазарно лидерство“.

Продуктът позволява получаване на комбинация от данни, свързани с представянето на играчите и тяхното състояние за упражняване на по-добър контрол на умората, преценка за готовност за игра и аналитика за предсказване на безконтактни контузии.

Авторите на Barin Sports 360 вече имат контакти и дори работят със спортни федерации и отбори, които се готвят за олимпиади и други големи спортни първенства. Работят в сътрудничество с НСА, Техническия университет и други научни организации.

Очакват разширяване на пазара и в чужбина. Насочили са се към отваряне на офиси за обслужване на клиенти в Обединените арабски емирства, Унгария, Австрия, Германия, Обединеното кралство. Техни клиенти са дори национални отбори в различни континенти.

Екипът се разширява и като численост и като специалисти.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00