Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите талантливи хора да не се огъват

3
Победителят в Младежкия конкурс за песен, Александър Веждаров-Вежди
Снимка: БТА

Разговор с Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор за победителите от възстановения Младежки конкурс за песен, съвместно със Студентския дом:

"Младежкият конкурс за авторска песен има голяма история, важно място за съвременната ни музикална култура и даденост. Благодарение на инициативата на Васил Гюров, заедно със съдействието на бившия директор на Студентския дом, бяхме инспирирани да го направим отново. Те направиха връзка със съпругата на тогавашния организатор, Панайот Славчев, Милка Славчева: "Върна ме в 1970, каузата на съпруга ми, 21 издания имаше до смъртта му, сега бе неговото възкресяване. Изненада ме неочаквано доброто ниво на участниците. В 1970 това си бе пионерска дейност. Младите до "Златния Орфей не можеха да стигнат, а и сами групите да си пишат песните бе еретично. В журито бяха и Милчо Левиев, и Симеон Щерев. Имаше конна милиция пред Студентския дом и дебели червени въжета отпред. И младите талантливи хора да не се огъват!"

"Бяха допуснати 39 песни, на финала бяха класирани 18 песни. Студентският дом е на централно място и е за млада публика. Вибрацията в залата е изключителна. Младите творци не се познаваха, но се подкрепяха взаимно. Те разбраха важността да изградят връзки помежду си. Сътвори се и приемственост и се засвидетелства уважение между поколенията. Амбицирани сме за втори опит октомври. Безкрайно позитивна бе обратната връзка с музикалните среди. Благодарни сме на БНР за обещания професионален звукозапис на победителите.

Целта на събраните средства от авторски права е да се генерира ново творчество. Инвестираме средства за създаване на нови български произведения. Заедно с БНР създадохме и проекта "Земя и таланти". Също и инициативата "Светилник" за създаване химни на училищата. В творческия процес успяваме да интегрираме учители, ученици, родители и студенти.

За този конкурс нямахме стилово ограничение. В журите бяха Миленита, Котарашки, Богдан Томов и други утвърдени професионалисти с уважение към младите.

При нас е и победителят,Александър Веждаров-Вежди:

"За мен бе леко несигурно, но когато съм на сцена влизам в честност. От много малък се занимавам с музика, от втори клас свиря на класическа китара. Първо в 8-9 клас бяхме акустично трио, после свирихме поп и рок, с времето станахме малко по-тежки докато не се разпаднахме. Освен соловия проект, с който спечелих, имам и метал-банда. Сякаш хората, които слушат метал гледат само назад и новото му звучение не е много популярно. Занимавам се и с продукция, въпреки, че написах парчето, което ще чуем, за 2 часа, после минаха 2 седмици в продукция. Като звучене има разлика със спечелилата песен "Blow Up". Най-интересно ми е да експериментирам в правенето на музика. Опитвам се да достигна по-конкретно звучене на песните ми, които да предствям и като концерти, и като диджей сетове. Опитвам се да представям музиката по най-добрия начин."

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53