Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 21 февруари в зала "България"

Милена Моллова и "Софийски солисти" – 62 години по-късно!

Днес знаменитата пианистка става на 84 години, но готви концерт

На 21 февруари Милена Моллова ще бъде солист на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" – дори и така поднесено, това си е новина. Най-малкото защото днес (19 февруари, два дни преди концерта), именитата българска пианистка навършва 84 години. Но ако добавим и факта, че първият официален концерт на ансамбъла (тогава "Софийски камерен оркестър") преди 62 години е бил именно със солист… Милена Моллова, и то точно с ре-минорния концерт от Йохан Себастиан Бах.

Пред БНР-Радио София Милена Моллова сподели, че този концерт е трябвало да се случи преди 2 години, точно за 60-годишния юбилей на "Софийски солисти", но тогава е преминала през дълго боледуване. 

"Съжалявам малко, че не можахме да го направим с Пламен Джуров, с когото го бяхме замислили, но се радвам, че ще свиря под палката на младия нов диригент на ансамбъла Константин Добройков.".

Концертът през 1962 идва няколко години след като Милена Моллова спечелва V награда на емблематичното Първо издание на конкурса Чайковски и малко преди да замине на друг от големите клавирни конкурси. 

Пианистката има награди от "Маргарита Лонг – Жак Тибо" в Париж, конкурса на ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс "Лудвиг ван Бетовен" и други. Нейни преподаватели са Димитър Ненов и Панка Пелишек, както и Емил Гилелс, при специализацията ѝ в Москва.

Дългогодишен преподавател и професор по пиано в Националната музикална академия (нейни възпитаници има по целия свят, на престижни позиции в университети и в афишите на най-големите зали), създател е на музикалния департамент на НБУ, продължава да изнася майсторски класове по целия свят.… но най-вече нейната пианистична кариера е наистина изумителна. 

Казва, че днес се чувства зряла, любопитна, знаеща и можеща – така е и като седне пред пианото. 

Чуйте цялото интервю с Милена Моллова и ще разберете как се е променяло отношението към интерпретацията на музиката на Бах и как ще походи тя сега, сравнено с изпълнението ѝ през 1962-ра. Тогава тя е била на 22 години, а 9 години по-рано е дебютирала като солист на Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов.

Така че това не е обикновен концерт, той дълго ще се помни – не го пропускайте, 21 февруари, 19 часа, зала "България".

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35