Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Остайница" на Рене Карабаш с престижни международни награди

Романът е превеждан на доста езици

Рене Карабаш

Мнозина български писатели са удостоени с висока оценка и признание за творчеството си на международната сцена.
Имена като Георги Господинов, Здравка Евтимова, Теодора Димова с основание привличат все повече читатели и почитатели в Европа и по света, техните книги са преведени на десетки езици. 

С престижни литературни награди е отличавана и писателката Рене Карабаш (Ирена Иванова), не само за поетичните ѝ книги – "Хълбоци и пеперуди" и "Братовчедката на Зорбас". Романът ѝ "Остайница", който излезе през 2019 година, е удостоен с литературната награда “Елиас Канети".
В края на 2023 г., френският превод на книгата спечели наградата за превод на Френския PEN клуб, която бе връчена на преводачката Мари Врина-Николов. Малко по-късно английският превод на романа от преводачката Изидора Ейнджъл спечели наградата за превод Gulf Coast Translation Prize в Америка.

У нас "Остайница" е с две номинации за "Роман на годината" от Национален фонд "13 века България"  и литературната награда "Перото".

"От излизането ѝ преди 5 години до днес книгата става все по-четена в България и извън нея, което много ме радва и е някакъв повод за гордост. Без да се възгордявам,  имам своите причини да съм щастлива за това - отбеляза пред Радио София авторката. - Много съм щастлива, че след "Букър" на Георги Господинов, светът обърна по-голямо внимание на българската литература и започна да се интересува повече от нея. Видя, че имаме писатели, които пишат на световно ниво."

"Остайница" представя един особен ритуал в Албания, в който жени в отдалечени местности дават клетва и се превръщат в мъже.

Романът предизвика голям интерес с преводите си в Египет, Франция, Полша, Босна и Херцеговина и Северна Македония, а скоро предстои да излезе и в още няколко държави, включително и на китайски, но няма издател в Албания и все още няма превод на албански.


"Дълго време търсих начин да разкажа моята лична история и вижданията ми за света и семейството", посочи Рене Карабаш. Вдъхновява я експозиция на фотографа Пепа Христова за борнешите (остайници) в Албания и си казва, че това е нещо, за което би искала да пише.

"След това започнах да чета много за тях, помислих си да отида, но там е доста опасно. Разхождала съм се единствено с Гугъл Мапс по тези места, но ми отне 2 години да проуча всичко това", сподели писателката.

По думите ѝ традицията на остайниците все още съществува - отвъд религия, отвъд политика, в отдалечените планински области на Албания, в селца и общности, в които живеят семейства. Има жени, които дават клетва и се превръщат в мъже, сменяйки социалния си статус.

"Идеята на това е, че там правят много вендети, в които мъжете се избиват един друг и няма кой да се грижи за семейството, поради което най-голямата дъщеря е принудена да даде клетва за девственост, за смирение и да се превърне в мъж", допълни Карабаш.

Много хора сравняват романа с "Козият рог".

"Има нещо подобно, да, избрах тази тема, за да покажа радикалността на това, докъде може да се стигне, ако една жена живее в крайно патриархално общество", посочи писателката.

И в България все още властва един патриархат, който изглежда, че го няма, но всъщност е в много семейства, от една страна на романа може да се погледне като на феминистка история, но не в агресивността на феминизма, а на нуждата жената да има равни права с мъжа, а не да бъде повече или по-малко, разкри авторката.

Може ли вълнуващата драматургична сюжетна линия на „Остайница“ да бъде основа за един нов, въздействащ филм, чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57

13-ото издание на Форум "Стажове" е открито в ТУ-София

Техническият университет в София организира тридневен   форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.  За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..

публикувано на 08.04.25 в 12:39
Художникът пред свои творби от изложбата

Валентин Ангелов: "Понякога вали през април" не само в Тоскана

Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..

публикувано на 08.04.25 в 11:59
Кадър от филма Сам сред вълци

Документалният филм "Гец" – съкровен разказ за живота на актьора Георги Георгиев - Гец

Документалният филм "Гец" е посветен на големия български актьор Георги Георгиев - Гец – един от най-сниманите актьори в киното и сред стожерите на Народния театър. Във филма историята на Гец е разказана от неговия син – Данаил Георгиев, който е известен композитор на филмова музика и живее в САЩ. Данаил се доверява на екипа и предоставя личен..

публикувано на 08.04.25 в 11:43

Овошките в Кюстендилско пострадаха сериозно заради студа

В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа.  Според специалисти минусовите температури са унищожили цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощните дървета. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..

публикувано на 08.04.25 в 11:17

За 4 години: 1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник

1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..

публикувано на 08.04.25 в 10:09