Едно от основните оръжия на голямата пропагандна машина е неглижирането на подобен тип информация, каза Искра Ангелова.
„Премълчаването, пускането й в поток от новини, които нямат никакво значение. Никой не си дава сметка кой реди новините. Редят ги уж редакторите в големите медии, но истината е, че все по-често забелязваме пълен съвпад в реда на новините, дори в гостите и темите в студиата. Това не може да е случайно“, обясни тя.
По думите й, международните медии, за разлика от българските, правят анализи, канят коментатори, често самите журналисти имат позиции.
„Има специалисти, чийто ресор е свързан с войната в Украйна, с Навални, които познават неговата биография, неговото развитие и неговия случай, и те имат позиция. В България се казва, че ти като журналист, не можеш да имаш позиция, ти трябва абсолютно равностойно да гледаш на доброто и на злото, да предоставяш трибуна и на двете. Ние медийна свободна, според мен, реално в момента, нямаме“, изтъкна Искра Ангелова.
Според Кристиян Юлзари често в новините липсва контекст.
„Показват се репортажи и те са „каза, рече и отсече“ и няма контекст защо нещо се е случило. Ние знаем, че събитията днес имат своите предишни събития, които са се случили и са повлияли на съвременния свят. Когато журналистът не си прави труда да каже какво се е случило преди година, две, това не позволява на публиката да си направи преценка за света, в който живеем“, уточни Юлзари.
Искра Ангелова коментира реакциите на някои български политици, които са злорадствали за смъртта на Навални.
„Какъвто и да си, от която и да е политическа палитра, това не може да бъде цивилизована реакция на убийството на един смел човек, независимо, че имате разногласия“, изтъкна журналистката.
Според нея, лидерите на мнения почти не са коментирали случая.
„Къде са българските интелектуалци, къде е българският елит, българските артисти, музиканти? Всеки ден свободата трябва да се отстоява“, каза Искра Ангелова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..