Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо издание на алманаха "Комплект за дизайн"

Снимка: Радио София

На 20 февруари 2024 г. беше издаден първи годишен двуезичен алманах на българския дизайн. Списанието съхранява сегашния момент и архивира случващото се в сферата на визуалната култура в България и по света. Пилотният брой на "Комплект за дизайн" е логично допълнение към дейността на Комплект като културни предприемачи, куратори, журналисти и инициатори на серията събития "Мелба". Изданието прави интересен обзор на 2023 година през срещите на Комплект, като събира осем задълбочени статии с дизайнери и архитекти от България и Европа. Подробности по темата разказаха Адриана Андреева и Бояна Гяурова.

Дизайнът е оптимистична визия и сценарий за това, как бихме могли да живеем, разрешавайки и медиирайки между много сложни проблеми. Ако говорим в контекста на политически казуси, със сигурност дизайнът помага на този тип активизъм през комуникационни канали, комуникационни материали. Но също така той разрешава в момента конкретни проблеми, за които не говорим толкова нашироко. Това са проблемите най-вече свързани с нашето бъдеще, бъдещето на планетата, казаха Андреева и Гяурова.  


По думите им според учените най-сериозният проблем в момента са климатичните промени. Двете са се запознали работейки в едно списание и това им е любим период от тяхното развитие, споделиха те. Организирали среща между творци, дизайнери и производители, на която е имало 6 прототипа, като тези неща са събрани в хартиеното издание.

Те разкриха, че винаги има нужда от оптимизация и красота и хората винаги имат нужда да са обградени от красиви вещи, които им доставят удоволствие. Всичките участници, които са били поканени през 2023 г. по проекта "Преглед на българския дизайн", по един или друг начин се опитват да решат проблема с производството, в контекста на това, че артистичният авторски подход е изключително силен.

Според младите дизайнерки в последните години световните тенденции са за увеличаване на независимите печатни издания. Наблюдава се все по-голямо предлагане като заглавия, както и по-засилено търсене. Относно преосмислянето на концепцията старите училища да се трансформират например в изложбени зали, те казаха, че по принцип в бъдеще ще може да им се намери такова приложение.

Партньорствата им са както с наши, така и с чужди дизайнери, за да може нашите творби да излизат също и извън България. Чужденците се впечатляват от това, че в нашите произведения присъстват фолклорни мотиви.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59