Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е да си скаут в днешно време?

Разказват Йоана Григорова и Мила Кънчева от НСОБ

:
Снимка: Радио София

Думата "Скаут" (в превод  от английски) означава "разузнавач", но в днешни дни скаутите са хора, обединени главно от идеите си за живот сред природата и от кодекса си на коректно поведение.

Скаутското движение е определено като възпитаващо младите хора и се гради върху принципа на доброволчеството. Отворено е за всички, без ограничения на произход, раса, класа и вероизповедание, приемащи принципа на недискриминацията. Условието е личността да се присъедини от сърце към целта, принципите и метода на скаутското движение, определени от Основателя на организацията – англичанина лорд Робърт Бейдън Пауел. Той поставя началото му през 1907 година, а първата искра на скаутската идея пламва в България  4 години по-късно, през 1911 година.

На 22 февруари скаутските организации по света отбелязват Международния ден на скаутството или "Денят на основателя", тъй като на тази дата е роден именно той, лорд Робърт Б. Пауел. Този ден се отбелязва и от Организацията на българските скаути (ОБС), които са повече от 1000 души от всички скаутски клубове в страната.

В световен мащаб движението обхваща над 40 милиона млади хора, независимо от техния пол, вяра или етническа принадлежност.

ОБС, като част от Световната организация на скаутското движение (WOSM) цели да допринася за развитието на цялостния физически, интелектуален, обществен и духовен потенциал на младите хора, като личности и съзнателни граждани на своето общество в местен, национален и международен аспект. Ролята на възрастните се състои в това, да напътстват младежите в реализацията на целите им. Младите членове биват възпитавани в четири аспекта - морално, граждански, трудово и физически.

Основните усилия на ОБС са насочени към набирането на доброволци, които да помагат със своите професионални и лични умения за обучението на младежите, към учредяването на нови скаутски клубове, към развитие на съществуващите такива, както и за и за популяризиране на скаутските ценности, идея и морал сред българското общество.

Повече разказаха двете събеседнички в "Добър вечер, София", Йоана Григорова и Мила Кънчева от Национална скаутска организация в България.

"Планирали сме различни активности по региони, чрез които деца и младежи ще отбележат празника в неделя (25 февруари)", съобщиха те. Младите хора ще се съберат заедно в различни игри и забавления.

Годишно се организират 4 лагера – три от тях са на хижа, а четвъртият, летен лагер, който е и най-мащабен се провежда на полеви условия. Информация за предстоящите инициативи, може да откриете на интернет страницата на НСОБ.

На лагерите младите хора имат възможност да използват телефоните си, но само за 30 минути на ден, а през останалото време са ангажирани с различни дейности, уточниха събеседничките.

Чуйте техния разказ за това, което ги е привлякло в скаутското движение и полезните умения и дейности, на които се обучават младите скаути днес.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната библиотека е с нов директор

Доц. д-р Калина Иванова е новият директор на Националната библиотека  „Св.  св. Кирил и Методий“, съобщиха от Националната библиотека в социалните мрежи. По време на дирекционния съвет днес проф. д-р Красимира Александрова предаде поста директор на доц. д-р Калина Иванова, се казва в съобщението. „За мен е от съществено значение, че оставям..

публикувано на 06.01.25 в 13:47
Снимките са на Мария Бояджиева

"Сурва" беше в София

31-вият Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва" ще се проведе от 24 до 26 януари в Перник. Най-големият зимен фестивал в Европа отново ще включва богата програма, тридневни дефилета на сурвакари, кукери, бабугери и джамалари групи от България, както и гостуващи групи от чужбина. Около 20 дни преди това фестивалът гостува в..

публикувано на 06.01.25 в 13:04

Изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал" в НХА" представя най-значимите творби от последните 8 години

Тази вечер (6 януари 2025 г.), от 18.00 часа, в галерия "Академия“ ще бъде открита изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал“ в НХА“. Събитието се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. Заедно с изложбата тази вечер, ще бъде..

публикувано на 06.01.25 в 12:42
София (6 януари 2025) Ритуал по водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия за Йордановден се провежда на площад „Свети Александър Невски“. Снимка: Минко Чернев/БТА

Патриарх Даниил отслужи Богоявленски водосвет на бойните знамена на Българската армия

Негово Светейшество Българският патриарх и Софийския митрополит Даниил отслужи пред Паметника на незнайния воин Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия, информира БГНЕС.  На събитието присъстват президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова,  вицепрезидентът Илияна Йотова,..

публикувано на 06.01.25 в 11:58

ДЗП алармира за пагубните последици за пернатите заради фойерверките

Дружеството за защита на птиците алармира за пагубните последици за пернатите, вследствие на пиротехническите забавления около новогодишното празнуване. Общо над 600 са ранените и загинали птици от фойерверките в Копривщица, сигнализираха от „Зелени Балкани“. Пред Радио София Радослав Петров от Дружеството за защита на птиците обясни, че в..

публикувано на 06.01.25 в 11:07

Всеки, който скача в ледените води, вади своя личен кръст

От 15 години, на Богоявление, Христо Таушанов от София скача в ледените води на езерото в кв. "Дружба", за да спаси кръста. През 2002 г. изпитва силни затруднения, когато живее в САЩ и се зарича, че ако успее да се върне жив и здрав в България, на Йордановден ще скочи за кръста. Връща се и успява да удържи на думата си. И така от 15 години,..

публикувано на 06.01.25 в 10:08

Народният театър започва годината с изложба, посветена на Стефан Десподов-Деспо

В Арт-фоайе „Антракт“ при Камерна сцена на Народния театър „Иван Вазов“ от 19:00 ч. ще бъде открита изложбата „ Артистът зад плаката – ДЕСПО “. Експозицията е посветена на Стефан Десподов-Деспо, един от най-емблематичните творци на театралния плакат, и включва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от репертоара на Народния..

публикувано на 06.01.25 в 09:48