На тазгодишните избори, които ще се проведат между 6 и 9 юни, над 400 милиона европейски граждани ще имат възможността да гласуват за своите представители в Европейския парламент.
Неговата дейност е ключова от гледна точка на това, че решенията, които взима, и законодателните актове, които приема, определят политиката в ЕС.
Европейският зелен пакт, подкрепата за Украйна, енергийната независимост и сигурност са само част от въпросите, които доминираха публичния дискурс през последните години на мандата на Европейския парламент от 2019 г. насам, припомнят от РЕСЕКО България в свое изследване.
Дали тези въпроси ще останат приоритетни за гражданите и политиците?
Кои са темите и проблемите, които ще ги накарат да отидат до урните?
Проследявайки регистрираните поименни гласувания в Европейския парламент в сегашната му конфигурация, прави впечатление, че различни коалиции са склонни да доминират в различни области на европейската политика. В същото време все по-често наблюдаваме несъгласия и дори протести срещу политиките на ЕС. Тези процеси ще отворят пътя на популизма и популистките формации, които вероятно ще спечелят сериозна подкрепа от европейските избиратели.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Най-добрият пример за това, че младите хора се интересуват от Европейските избори е от 2019 година, когато за последно се проведоха. Тогава освен ръст в избирателната активност сред младите хора из цяла Европа видяхме и най-високата активност на изборите за ЕП от 1994 г. насам.
До голяма степен младите хора бяха заинтригувани от възможността Европа да стане лидер на световната сцена по отношение на зелените политики, на климатичните промени. Те не бива да се обезкуражават от това, че в момента има различни процеси, които може би изместват фокуса от тези политики. Да не забравяме, че демокрацията и сигурността са неща, за които всеки ден трябва да се борим."
Това заяви БНР-Радио София Мартин Стоянов (▼), изпълнителен директор на РЕСЕКО България.
Формулираните от екипа приоритети на ЕП са 5:
Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат. Важният преход към..
От днес влиза в сила забраната за износ на определени лекарства. Преди седмица служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, в която е указана забраната. Целта на крайната мярка е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските пациенти, опазване на тяхното здраве и гарантиране на непрекъснатост на..
Във връзка с ремонт на уличен водопровод по ул. "Възрожденска“ в кв. "Надежда“ 1, на 21 януари 2025 г., от 9.00 до 21.00 часа ще спре водоподаването на живеещите в района между ул. "Кирил Дрангов“, бул. "Ломско шосе и ул. "Хан Кубрат“, и ж.к. "Надежда-Триъгълника“. При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа "Софийска..
На 21 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил). От 1951 година 21 януари е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите. Общество ни отдава дължимото на всеотдайния и високоотговорен труд на акушер-гинеколозите и акушерките - хората, допринесли за развитието на родилната помощ в..
През днешния ден облачността над страната ще е значителна. Около обяд над много райони временно ще се разкъса и намалее, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще бъде почти тихо и в сутрешните часове на места в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус..
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..