Освен предстоящата богата културна програма през месец март в Общинския културния институт "Надежда" (ОКИ), съвсем скоро там ще започне дейността си музикално-театрална школа към Детския център по изкуства.
Това е една необходима новост, която със сигурност ще провокира интерес у малките участници. С откриването на школата предстои да се уточни начинът, по който ще бъдат програмирани заниманията в нея. Ръководител на музикално-театралната школа ще бъде оперният режисьор Георги Симеонов.
"Идеята е генерирана от ръководството на ОКИ "Надежда", в частност на директора Анна Дамянова - съобщи той пред БНР-Радио София. - Замисълът на музикално театралната школа е да съберем децата с пиетет към музиката, изкуството и театъра, към тези висши ценности на живота, а ние като професионалисти да им покажем добрите неща от изкуството, защото то формира съзнание, чест, достойнство и много други добродетели."
Симеонов подчерта, че в културния институт работят изключителни професионалисти, музиканти, които са добре известни на цялата музикална общественост, правят се концерти с най-добрите диригенти в България, гостуват музикални постановки. Това дава възможност да бъде създаден един процес, обединяващ професионализъм и желание в младите хора, за да се обучават и да се развиват.
По думите му, музикално-театралната школа би могла да бъде едно широко поле за подготовка на младите хора в отворения динамичен свят, който им предлага много възможности за изява.
"Тя е едно много обширно понятие от театър, музика, мюзикъл, подготовка за кастинг. Всички тези процеси ще ги обединим - увери той. - Аз самият съм действащ режисьор. Имаме и изключителен композитор, който пише детски мюзикъли – Минко Ламбов. Работим и с други хора, не се капсулираме само с нашите имена, които сме служители на ОКИ "Надежда"."
Възрастовата граница за обучаващите се в школата е с широк диапазон - от 6 до 18 години.
"Нашата идея е школата да прерасне в училище по театър, мюзикъл, опера и оперета", допълни режисьорът Георги Симеонов.
Още подробности чуйте в разговора на Златина Петкова.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..