"Общо става въпрос за 17 сектора, които ние идентифицирахме като ключови за развитие на българската икономика по различни причини. На първо място, че близо около 65 на сто от работната сила е заета в тях. От друга страна те имат и най-голям принос към БВП и са сектори, които изпитват недостиг на работна ръка. Това са секторите машиностроене и металообработване, електротехника и информационни и телекомуникационни технологии, земеделие. От гледна точка на химическата индустрия частта в парфюмерия и козметика, образование, туризъм, също така транспорт, като тук влизат всички видове транспорт, текстил, производство на облекло и шивачество и няколко други дейности като култура, издателска дейност и т.н.", каза тя.
Стелиянова допълни, че в момента се провеждат срещи за да се види в кои от секторите търсенето на кадри е най-голямо. До момента се е установило, че най-търсени са инженерите, следвани от медицинските кадри и пилотите. По думите й начинът да се увеличи броя на завършващите по дефицитни специалности на първо място е към тях да се насочи финансов ресурс, да се облекчат условията за кандидатстване и да се намерят различни стимули, чрез които да се повиши интересът към тях. По настоящия проект партньори на АИКБ са КНСБ и КТ "Подкрепа", както и Министерството на труда и социалната политика.
Относно загубите на държавата заради сивата икономика тя каза:
"Това, което на първо място трябва да бъде направено са едни реформи, които да са съобразени с дигиталната трансформация, която в момента повсеместно навлиза във всички сектори и със зеления преход, от който искаме или не искаме не можем да избягаме."
Стелиянова добави, че тези промени изискват определено адаптиране, тъй като България е на последно място в Европа по дигитални умения. По думите й демографската криза е голяма, но безработицата е доста ниска, около 4.5% и това се дължи на намаляване на населението и работната сила.
"През следващите около 5-6 години близо около 30% от заетите в момента ще излязат в пенсионна възраст и за съжаление няма кой да заеме техните места. Виждаме, че имаме и отрицателен прираст в раждаемостта, децата, които завършват средно образование са два пъти по-малко от тези, които влизат като първолаци и поради тази причина няма да има и кой да работи. Неактивните са също около 900 хиляди и поради тази причина трябва всички партньори - синдикати, работодатели, държава да разработят много конкретни стимулиращи мерки", отбеляза тя.
Проблемите са липсата на умения в работната сила, недекларираната заетост, порочните практики на европейско ниво, свързани със системите за социална сигурност, които позволяват за кратък период да се работи в друга държава и след това да се получават обезщетения у нас за дълъг период от време, както и ниската мобилност. Според думите й когато дадена професия не е търсена, или изисква нискоквалифициран труд е нормално доходът да е по-нисък. На 25 март 2024 г. предстои церемония по връчване на наградите "Икономика на светло", която ще се проведе за единадесети път.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..