Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни ли са мартениците от изкуствена материя?

Снимка: Любо Андреев

Мартениците от изкуствени материи, като полиестер и акрил например, могат да предизвикат алергични реакции при хората с по-чувствителна кожа, както и при децата. Риск от зачервявания и обриви съществува и когато са използвани вредни багрила за конците или другите елементи на изделието, предупреждават от онлайн платформата "Ние, потребителите". Метални елементи с високи нива на олово, кадмий или никел, пластмасови апликации с вредни химични съединения като често използвания Бисфенол А могат да доведат до нарушения на репродуктивната система и дори до онкологични заболявания.

Ако мартеницата има пряк досег до тялото, например при гривни, колиета, обеци, пръстени и други, задължително трябва да се избере такава, за която има информация за съставните елементи. Наличието на данни за производителя или вносителя също са гарант в някаква степен, тъй като те носят отговорност за безопасността. Подробности по темата разказа Габриела Руменова, създател на "Ние, потребителите".

"Рядко се срещат мартеници, които са придружени с подложни картончета, на които има информация за фирмата, дори координати за връзка - телефон и стационарен адрес. Това е важно, но в крайна сметка ако този, който ни предлага мартениците може да посочи фирма от чието име ги предлага, това също в някаква степен е гарант. Добре е все пак да проверим всичките телефони в интернет, има ли такава фирма, с такава търговия ли се занимава, информация за обратна връзка от потребители, които са пазарували", отбеляза Руменова.

Тя поясни, че когато се употребява пластмаса, която трудно се разгражда в околната среда, тогава трябва да се спазват специфични изисквания, тъй като се приемат законови промени в тази област, свързани с европейските директиви и изисквания. Според думите й, когато избираме мартеници със 100% изкуствени материали и когато закичваме дръвчетата с тях им вредим много. Също така ако ги подаряваме на малки деца трябва да внимаваме дали няма дребни елементи, които да бъдат погълнати.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петя Иванова, сдружение

Ще се създаде специална структура за по-бързи автотехнически експертизи

От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...

публикувано на 06.02.25 в 09:38

Температурите в София – от -4° до +5°

Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...

публикувано на 06.02.25 в 07:15

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24