Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекция по повод 100 години от атентата в църквата "Света Неделя"

Снимка: Софийски университет

През 2025 година се навършват 100 години от атентата в църквата "Света Неделя". По покана на Студентско сдружение "Полити" и Студентския дипломатически клуб при Софийския университет "Св. Климент Охридски" на 28 февруари 2024 г. (сряда) от 18:30 ч. в Огледалната зала на Ректората на СУ проф. Вили Лилков ще изнесе лекция за атентата в храм "Св. Неделя" и пътят, който изминава БКП от 1919 г. от времето, когато става секция на Коминтерна, до "кървавия Великден" през 1925 г., в който загиват над 150 души. Събитието е публично и всеки, който се интересува от тази тема може да присъства. Проф. Вили Лилков разказа подробности за предстоящото събитие.

"Това е по-скоро разказ, който ще премине в дискусия, тъй като ще разкажа за това, които се е случило преди 100 години. Догодина се навършват 100 години от най-кървавия атентат в историята на ХХ век в света. Атентатът в Св. Неделя, който организира БКП навлиза в историята на целия ХХ век. След това по мащабите си той беше надминат от това, което се случи в Ню Йорк в началото на 21-то столетие", сподели той.

По думите му заедно с организаторите са избрали темата, тъй като тя е непозната за по-младото поколение, а от друга страна дори да се знае нещо за този атентат, много от фактите за него са или неизвестни, или потулени. В годините след ВСВ с болшевизирането на БКП и превръщането й в секция на Коминтерна рязко се променят отношенията в българския политически живот.

"Това разделение, което се постига в тези години със Септемврийския метеж и след това атентата в Св. Неделя много трайно разделя българското общество и то за столетие напред. И до ден днешен раните от това злодеяние се помнят и това е разделило много фамилии, много общности в България и все още това не е преодоляно", отбеляза проф. Лилков.  


Той каза още, че в атентата загиват повече висши военни, отколкото България е дала през войните. Извършен е съзнателно в църквата "Св. Неделя" по две причини. Едната е, че там ще се съберат много хора за опелото на застреляния от комунистите ген. Константин Георгиев и другата е, че комунисти не са влизали в храмовете и, че техни хора е нямало да пострадат.

"Искам да обърна внимание на следното: трябва да се прави разлика между обикновените членове на БКП и тогава и в последствие, и т. нар. "платени революционери". Между тях е имало хора, които са били на заплата и то не малко. БКП е единствената партия в българската история между 1920 и 1944 година, която има платен партиен апарат", отбеляза проф. Лилков. Той посочи още, че в онези години БКП действа като клетка на световна терористична организация.

"Срещу тези пари, които пристигат от Москва, срещу оръжието, инструктурите, подготвените кадри застава българската полиция, застават достойни хора, които пазят българската държавност. Крайната цел на Москва не е насочена срещу България, а нейните усилия целят Западна Европа. България е първият етап на по-нататъшните действия на Москва. И жертвите, които България дава в името на световния мир са жертви, които Европа е трябвало да прецени", добави той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02