Наградата за специален принос беше присъдена на проф. Силвия Илиева - директор на Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ (GATE) към СУ „Св. Климент Охридски“. Пред Радио София тя сподели, че GATE е създаден през 2019 г. и работи в четири основни направления.
„Те са „Градове на бъдещето“, „Цифрово здравеопазване“, „Умна индустрия“ и „Интелигентно правителство“. Във всяка област имаме екипи от млади, вдъхновени изследователи, които търсят реализация и приложение на своите знания в полезни за обществото области, а както и да повишим конкурентноспособността на компаниите“, каза проф. Силвия Илиева.
Тя даде пример за успешно използване на изкуствен интелект в градската среда. От Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ са инициирали първи цифров двойник на града. Проектът е пилотен и се реализира съвместно със Столичната община.
„Участват хора с различна подготовка. Имаме създадена лаборатория в градска среда в район „Лозенец“, където да събираме данни, на базата на които могат да се вземат информирани решения, относно развитието на града, например къде да се разположат различни важни за инфраструктурата елементи като детски градини, училища, спортни съоръжения, така и за чистотата на въздуха, работа с т.нар. „острови на топлина“, които се образуват в града“, обясни проф. Силвия Илиева.
Тя добави, че на базата на различни данни, които са интегрирани в системата е изготвена препоръка къде в рамките на 15 мин. разстояние пеша, на различни места в София, е добре да бъдат разположени детски градини.
„Тази информация сме я предоставили на общината, за да може в следващите години да се съобрази при планирането на детски градини“, уточни проф. Силвия Илиева.
По отношение на категорията „Умен град“ тя посочи Сингапур като такъв и като най-добре развит в тази област.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..
Академия за първа помощ или как да оказваме първа помощ? С нас по темата е д-р Витан Витанов: "Курсовете са в различни направления. Спираме се на всички техники за сърдечен масаж, кръвоспиране, задавяне. Има и надграждане, вкл. само за родители. За всеки по нещо. Ние сме единствената организация, одобрена от М-во на образованието. Обучили сме над..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..