Наградата за специален принос беше присъдена на проф. Силвия Илиева - директор на Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ (GATE) към СУ „Св. Климент Охридски“. Пред Радио София тя сподели, че GATE е създаден през 2019 г. и работи в четири основни направления.
„Те са „Градове на бъдещето“, „Цифрово здравеопазване“, „Умна индустрия“ и „Интелигентно правителство“. Във всяка област имаме екипи от млади, вдъхновени изследователи, които търсят реализация и приложение на своите знания в полезни за обществото области, а както и да повишим конкурентноспособността на компаниите“, каза проф. Силвия Илиева.
Тя даде пример за успешно използване на изкуствен интелект в градската среда. От Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ са инициирали първи цифров двойник на града. Проектът е пилотен и се реализира съвместно със Столичната община.
„Участват хора с различна подготовка. Имаме създадена лаборатория в градска среда в район „Лозенец“, където да събираме данни, на базата на които могат да се вземат информирани решения, относно развитието на града, например къде да се разположат различни важни за инфраструктурата елементи като детски градини, училища, спортни съоръжения, така и за чистотата на въздуха, работа с т.нар. „острови на топлина“, които се образуват в града“, обясни проф. Силвия Илиева.
Тя добави, че на базата на различни данни, които са интегрирани в системата е изготвена препоръка къде в рамките на 15 мин. разстояние пеша, на различни места в София, е добре да бъдат разположени детски градини.
„Тази информация сме я предоставили на общината, за да може в следващите години да се съобрази при планирането на детски градини“, уточни проф. Силвия Илиева.
По отношение на категорията „Умен град“ тя посочи Сингапур като такъв и като най-добре развит в тази област.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..