Какво очакват българите от развитието на Европейския съюз и неговите институции? Какви са перспективите и възможните, желани посоки, по които трябва да вървят европейските граждани, за да живеят и работят те в по-добри условия и отношения?
Кои са най-важните теми, които ги вълнуват преди (а и след) изборите за Европейския парламент, които у нас ще се проведат на 9 юни т.г.?
Колко от нашите сънародници искат и ще гласуват?
По тези въпроси Даниел Ненчев разсъждава заедно с госта, когото е поканил - юриста Мартин Стоянов, изпълнителен директор на РЕСЕКО България.
"Над 400 милиона гласоподаватели ще има на тези избори. Всеки от тях, независимо от своите възприятия, ще има възможността да посочи как според него би трябвало да се развива Европейският съюз и в частност Европейският парламент. Гласът на човек от родопско село има същата тежест като на гражданин от центъра на Париж – отбеляза Стоянов в студиото на БНР-Радио София. – Има толкова много различия в хората, в различните парламентарни групи в ЕП, че наистина може да видим цялата палитра от мнения и интереси. Ние сме формулирали 5 ключови теми, но истината е, че те са стотици."
В изследване на РЕСЕКО са изведени като приоритети за европейския гласоподавател:
По един от приоритетите Мартин Стоянов коментира още:
"Важно е да споменем, че новият Пакт за миграция и убежище на ЕС предвижда промени, които до голяма степен ще облагодетелстват България, тъй като ние сме външна граница на Съюза към момента. Предвиждат се повече солидарни механизми за държавите, през които миграционен поток преминава, както и механизми, в случай, че някоя държава не иска да приеме мигранти тя да заплаща. Това дава отговор на някои от най-належащите проблеми през последните почти 10-ина години по отношение на миграцията. За съжаление по тази тема дискусия не се води по същество, играе се със страховете на хората."
Повече по темата, както и анкета с най-младите европейци, които могат да гласуват (18-годишните) може да чуете в звуковия файл.
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..
На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..
Проф. Николай Овчаров представи книгата си “Аристокрацията при Второто българско царство” в предаването “Радиокафе” на Радио София. “Тази тема е част от моите проучвания в продължение на десетилетия не само археологически, но и исторически. Ще припомня на слушателите, че преди година беше представена книгата “Великите владетели на Второто..
“ Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите , за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата..
Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника. По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат. Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото,..
Започва петият сезон на инициативата, която подкрепя иновативните идеи на младите хора на София. “Академия за визионери“ осигурява на участниците менторски сесии с професионалисти в различни направления, обучения, финансиране до 5 000 лв. на проект, както и пълно организационно и логистично съдействие за реализация на смели планове...