Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е разликата в заплащането между мъжете и жените у нас?

Зорница Славова от ИПИ в "Ритъмът на столицата"

Снимка: Ройтерс

Разликата в заплащането между жените и мъжете е резултат от множество различни фактори, които са изключително свързани и с участието на жените на пазара на труда.

Според последните данни на Националния статистически институт (НСИ) разликата достига 12,6 процента в полза на заплащането при мъжете през 2022 година, спрямо предходната година. Това увеличение е с 0,6 пункта, но като цяло през последното десетилетие тази величина е доста нестабилна и се движи между 12 и 15%. Трябва да се отбележи, че България е сред страните членки с по-ниска от средната за ЕС разлика в заплащането по пол.

В почти всички икономически дейности мъжете получават по-високи заплати, като най-голяма продължава да е разликата във финансовия сектор, където жените получават с една трета по-ниски заплати.

Разговор по темата в предаването "Ритъмът на столицата" с  Зорница Славова от Института за пазарна икономика(ИПИ).

Тя отбеляза като положително обстоятелството, че тази разлика в заплащането варира и това не е толкова показателно за влошаването на пазара на труда.

Всъщност, спрямо преди 2 десетилетия тази разлика в заплащането доста намалява. Тогава тя е близо 20%, докато през последните години се движи между 12 и 15 %, като за 2022 година е 12, 6 процента, направи съпоставка Славова.

"Разликата в заплащането може да се види през няколко фактора. Първият е икономическата дейност и тип заетост, най-голяма е във финансовия сектор, в преработващата промишленост и IT сектора, но има и такива сектори, макар и ограничени като бройка, в които заплащането при жените е по-високо. Един такъв сектор е строителството, където повечето нискоквалифициран труд се изпълнява от мъже, като жените в тази дейност са на по-високи или ръководни позиции. Все още има и сектори, в които доминират мъже или жени и то в различни позиции - например в здравеопазването, където медицинските сестри повечето са жени. Преобладаващият дял от заетите в педагогиката също е от жени", посочи експертът. Тя допълни, че разликата в ролята на половете на пазара на труда може да се види и на регионално ниво, където има цели региони в които жените много по-малко участват на пазара на труда. Такъв е предимно Североизточният регион – Търговище, Добрич, Шумен, като там икономическата активност при жените е много по-малка от тази при мъжете.


Има и региони, в които тази разлика е доста малка. Такъв е Югозападният регион - Благоевград, в който е и столицата София, тоест в по силните икономически центрове по-голяма част от жените са заети. В Североизточния регион, където е най-малка заетостта при жените, населението се характеризира с по-ниско образование, предимно селско е, съществува и по-висок дял на етническите малцинства, анализира експертът.

Според Зорница Славова, образованието е друг съществен фактор, който определя разликата в заплащането по пол.

При хората с висше образование заетостта при жените дори е по-висока от тази при мъжете, докато с намаляване на степента на образование, участието на жените на пазара на труда е все по-малко. При хората с начално и по-ниско образование разликата между мъжката и женската активност е 10 пр. п., а при всяка степен на нарастване на образованието тази разлика се стопява.

По думите й изнесените данни много ясно показват, че образованието е ключ към равнопоставеността.

В разликата на заплащането България стои сравнително добре, в близост до средната за ЕС, но все пак под нея. През последните години страната ни е с най-висок дял на жените работещи в IT сектора, а той е сред най-високо платените за страната и за Европейския съюз, посочи още Зорница Славова.

Чуйте още аспекти по темата в разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният етнографски музей открива нова изложба “Звездното небе - митология и наука“

През днешния ден от 17.30 часа Националният етнографски музей - БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена “ Звездното небе – митология и наука “. Те представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на..

публикувано на 22.05.25 в 09:31

Петима младежи са задържани заради побой над момче в района на "Орлов мост"

Петима младежи на възраст между 15 и 17 години са задържани вчера за побой над момче в района на "Орлов мост", съобщават от МВР. Конфликтът между момчетата е възникнал заради спор за футболни отбори. След подаване на сигнала – около 14.30 ч. вчера, полицейски екипи от Първо РУ незабавно са се насочили към мястото на инцидента, но младежите вече били..

публикувано на 22.05.25 в 08:45

Откриват изложба, посветена на 165 години от рождението на Ярослав Вешин

Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..

публикувано на 22.05.25 в 07:55

Денят започва с много слънце, но по-късно може и да превали

През днешния ден ще преобладава слънчево време. Атмосферата ще е неустойчива и още около обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°,..

публикувано на 22.05.25 в 07:15

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29