"Не мърда" е визуален танцов пърформанс, за който говорим с Атанас Маев и Живко Желязков, които разказват и за стартирането на проект “Moving Balkans”:
"Имаме директни и асоциирани партньори. Идеята на платформата е да обединява заради нуждата да се индуцира енергия в локеции без организации с изградени дейности в съвременния танц. И как да представим най-доброто пред света. През 2025 ще се случи първия шоукейс, ще селектираме първите 10 представления от Балканите и ще ги представим на живо пред инфлуенсърите. Идеята е да се консолидираме през танца, той е социално ангажирано изкуство.
Самият фестивал ще се случи между 3 града в 2 държави. Първият ден ще има представления в Загреб. Вторият ден ще пътуват към Риека. И после Любляна. Избрали сме май като събуждащ красотата. Шоукейсът ще се превърне в ежегодно събитие. Имаме програма за 2026, тогава ще се случи в Нови Сад.
Съвременният танц се формира с другите географски особености. Има огромна разлика в съвременния танц тук и в северните държави. Артистите работят независимо и подобна среща ще ни помогне да анализираме и подобрим съдържанието на съвременно изкуство.
Спектакълът "Не мърда", в който основното изразно средство е движението е по минималистична френска пиеса, която дава място за интерпретация. Основната тема е движението. Единият герой е в статика и се оглежда безцелно. Другият герой е пълната противоположност. Те се срещат, но накрая всеки остава какъвто е. Единият герой като че ли изпуска всичко, което има другия. Пиесата се чете на френски, текстът е инкорпориран в звуковата среда. Изразните средства в представлението са различни. Визуалната среда е изключително динамична. За един час зрителят има усещане за активно пътуване между пространства.
Костюмите дават визуално усещане за повече от двама герои. Представлението е много красиво, остава душевна наслада в последствие. Секторът ни е подценен, но той нараства, извън държавните структури сме."
Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..