Голямата българска поетеса и муза на Пенчо Славейков няма свой музей в София, но неин кът вече е обособен в къщата музей на "Петко и Пенчо Славейкови".
"Едната стая на музея е посветена на Петко Славейков, а другата - на Пенчо. В уредническата стая се направи кът за Мара Белчева с нейни оригинални вещи, разказваме за творчеството и съдбата ѝ", отбеляза пред БНР-Радио София Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей.
В изложбата освен лични могат да се видят преводи ("Тъй рече Заратустра" и др.), ценни ръкописи и писма на Мара Белчева, нейни портрети, ръкописи, картички, които са си разменяли с Пенчо Славейков.
"Тя не е толкова популярна като Елисавета Багряна и Дора Габе, но също е прекрасна поетеса. На 23 г. остава вдовица (Христо Белчев бил е финансов министър при Стамболов). Учила е във Виена и Женева, превежда от няколко езика. През 1903 г. Пенчо Славейков гостува в дома ѝ. Тогава Иначе мълчаливият поет станал доста разговорлив", допълни Капралов.
По думите му, Пенчо е бил чаровен събеседник с богата култура и силен дух. Всички млади поети са се възхищавали от него. Въпреки трудния му характер Мара Белчева го е приела в сърцето си. Казва, че един ден любов с него е равен на цяла година.
Връзката им дава добри плодове. Тя твори, той самият е доста вдъхновен. Превеждат заедно Ницше. Когато Славейков е уволнен като директор на Народната библиотека и напуска България, заминава за Цюрих, Мара отива с него, дори продава къщата си за да го издържа, до последно се грижи за него.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата. Мисията ще те отведе на пътешествие..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..
Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..
Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца. “Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични..
Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..
Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..