Космическият лагер е създаден по модел на НАСА, а в света има само два подобни лагера – в Измир, Турция и в Алабама, САЩ, каза пред Радио София Диляна Георгиева от Център за творческо обучение, които са българският партньор на събитието.
„За 16-а година имаме възможността да изпращаме български ученици там, те да прекарват по една седмица от лятната си ваканция в лагера, да се потопят в преживяванията, да експериментират, да видят на практика какво е учене през преживяване“, обясни Георгиева.
Тя добави, че в конкурса могат да участват ученици на възраст между 11 и 15 години, като някои от тях могат да спечелят стипендия.
„Таксата са участие е в размер на 1375 долара. За някои това е непосилна сума, така че тук се намесва ролята на нашия конкурс. С него целим да отличим най-добре представилите се участници“, уточни Диляна Георгиева.
Тя изтъкна, че участниците в конкурса могат да избират между три теми – да създадат рекламна кампания за космическо пътешествие, да представят първото космическо училище или да разглеждат бъдещето на изкуствения интелект в космическите изследвания. Творбата може да бъде писмена, в размер до 500 думи или записано видео до 5 мин., на български или на английски език.
„Имаме жури от доказани експерти, което оценява творбите. Срокът за изпращане на творбите е до 10 март. След това имаме срок от около един месец, в който журито ще се запознае с всяка една от предоставена творба. Има критерии, по които се оценява. Миналата година имахме 422 кандидати за 200 места. В средата на април ще станат ясни победителите в конкурса“, обясни Диляна Георгиева.
Програмата на Space Camp Turkiye е с продължителност една седмица и се провежда изцяло на английски език от специално подготвени обучители и специалисти. Кандидатурите се изпращат чрез онлайн формуляр.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази вечер (6 януари 2025 г.), от 18.00 часа, в галерия "Академия“ ще бъде открита изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал“ в НХА“. Събитието се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. Заедно с изложбата тази вечер, ще бъде..
Негово Светейшество Българският патриарх и Софийския митрополит Даниил отслужи пред Паметника на незнайния воин Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия, информира БГНЕС. На събитието присъстват президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова,..
Дружеството за защита на птиците алармира за пагубните последици за пернатите, вследствие на пиротехническите забавления около новогодишното празнуване. Общо над 600 са ранените и загинали птици от фойерверките в Копривщица, сигнализираха от „Зелени Балкани“. Пред Радио София Радослав Петров от Дружеството за защита на птиците обясни, че в..
От 15 години, на Богоявление, Христо Таушанов от София скача в ледените води на езерото в кв. "Дружба", за да спаси кръста. През 2002 г. изпитва силни затруднения, когато живее в САЩ и се зарича, че ако успее да се върне жив и здрав в България, на Йордановден ще скочи за кръста. Връща се и успява да удържи на думата си. И така от 15 години,..
В Арт-фоайе „Антракт“ при Камерна сцена на Народния театър „Иван Вазов“ от 19:00 ч. ще бъде открита изложбата „ Артистът зад плаката – ДЕСПО “. Експозицията е посветена на Стефан Десподов-Деспо, един от най-емблематичните творци на театралния плакат, и включва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от репертоара на Народния..
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...