Традиционният „Ден на отворените врати“ ще се проведе на 10 март 2024 г., неделя, от 10:00 до 17:00 часа, в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски“.
Инициативата се организира от Студентския съвет при Софийския университет за пета поредна година и дава възможност на кандидат-студентите да се запознаят от първа ръка, чрез самите студенти там, с това, което предлагат факултетите в Софийския университет. Те ще покажат на бъдещите студенти на университета и всичките му факултети, в приятелски разговор, ще им разкажат за онези подробности, за които по-трудно биха открили информация в сайтовете и онлайн.
На събитието ще бъдат представени пред кандидат-студентите всички специалности от 16-е факултета на Софийския университет. Присъстващите ще имат шанса да научат повече и за извън аудиторните възможности в университета, за мобилностите, с цел обучение по програмата“Еразъм +“, за студентските общежития, за стипендиите, за спорта и за всичко останало, свързано с академичния живот.
“Ден на отворените врати“ на Софийския университет е идеална възможност за тези, които искат да продължат своето образование в най-престижното и най-старо висше училище у нас. Това събитие ще бъде полезно за всички, които търсят информация за избор на професионалното си развитие.
Инициативата е традиционна за Алма-матер, като миналата година успя да привлече повече от 1000 кандидат-студенти и родители от цялата страна.
Пред Радио София повече разказа Радослав Христов, председател на Студентския съвет при Софийския университет.
“Това е най-голямото събитие, което организираме за бъдещите наши колеги, кандидат-студенти. Това е мястото да се запознаят с абсолютно всички специалности, да се запознаят със своите колеги и да създадат първите приятелства в университета“, отбеляза той.
Генератор на идеята "Ден на отворените врати“ са самите студенти. Случва се за първи път преди 5 години, когато решават, че е нужно именно студентите да представят специалностите и именно тази особеност е характерна за инициативата.
"Характерното е, че специалностите не се представят от преподаватели или от хора от администрацията, а само от колеги, защото те именно могат най-точно да предадат информацията и натрупания опит с годините", посочи още Радослав Христов.
“Смея да твърдя, че със всяка една година успяваме да надграждаме, да видим къде сме сгрешили предходната година и още да се подобряваме и да разширяваме кръга от хора, до които да достига информацията“, допълни той.
Инициативата се осъществява с доброволческия труд на организаторите. Тази година в нея са се включили 115 доброволци, на които ще бъде проведено обучение, за да бъдат подготвени да предадат най-точната информация, разкри още Радослав Христов.
“Това е моментът, ако всеки един от кандидат-студентите се чуди каква специалност да запише, дали това е точното място – да заповядат“, призова той.
Още подробности чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..