Март е световният месец, посветен на повишаване на осведомеността и предприемане на действия в подкрепа на жените с ендометриоза.
Ендометриозата засяга 1 от 10 жени в репродуктивна възраст и като социално-значимо заболяване все още е малко познато публично. То е прогресивно заболяване, което може да окаже опустошително въздействие върху образованието, личните и професионалните отношения, психичното здраве и качеството на живот на жената.
За шеста поредна година фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве" се фокусира върху информираността и разбирането на заболяването от страна на широката общественост, защото това подобрява навременната диагностика и достъпа до здравни грижи.
През целия март ще се организират различни инициативи и дейности, които имат за цел да повишат чувствителността на обществото към заболяването и да подкрепят всички жени с тази диагноза.
В центъра на вниманието е кръглата маса, която фондацията организира на 29 март, за обсъждане на най-важните теми в грижата за пациентите с ендометриоза, с участието на медицински специалисти и представители на законодателна и изпълнителна власт в сферата на здравеопазването в България.
На срещата ще се поставят теми, свързани с регулацията на менструален болничен, спешна пътека за ендометриоза, промени във финансирането от ЦАР на процедури по асистирана репродукция на пациенти с ендометриоза, реимбурсация на нови медикаменти и криопрезервация на яйцеклетки при пациенти с ендометриоза.
Фондацията организира и информационно събитие, което цели да предостави ценни знания, както и възможност за жените с ендометриоза да се срещат едни с други и да общуват. Информационният ден ще се проведе на 16 март, в пространство SOHO в София.
"Въпреки че засяга 10% от жените във възрастта от пубертета до менопаузата, ендометриозата остава широко неизвестна, и все още се третира като скрито заболяване. Обезпокоително е, че информираността в обществото ни е все още много ниска. Всички ние трябва да изиграем своята роля, за да променим това и да се отнасяме сериозно към менструалните и тазовите болки, независимо дали подкрепяме своите приятелки, колеги, сестри, да имат достъп до здравни услуги, а на работното място да се справят със състоянието си успоредно с кариерата си, здравните специалисти работят в посока ранно диагностициране, или просто повишаваме осведомеността за симптомите, за да знаят хората дали това, което изпитват, е "нормално" и вече да не е тема табу", споделя Мария Георгиева, председател на настоятелството на фондацията.
Ендометриозата засяга 1 от 10 жени в репродуктивна възраст, но все още е малко позната публично. Заболяването често може да бъде неглижирано или сбъркано с други диагнози, може дори да протича тихо и безсимптомно, затова в световен план статистиката казва, че са нужни между 7 и 10 години за точна диагноза. Една жена средно посещава 8 различни доктори, за да получи точна диагноза. Късното поставяне на диагноза има пряко отношение към по-тежкото протичане на заболяването, както и към нивата на безплодие при жените. Между 30% и 50% от жените, които срещат репродуктивни затруднения, имат ендометриоза. В контекста на застаряващото население на България, навременната диагностика и лечение биха променили много човешки съдби и сбъднали мечтата за дете в много семейства.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...