Кампания под надслов “Бъдеще без страх“ бе открита от фондация "Конкордия“ в Platformata.bg. Кампанията е в подкрепа на млади жени и момичета пострадали от домашно насилие и е част от инициативата “8 кампании за 8 март“ на фондация "BCause".
В предаването „Радиокафе“ гостуваха Ивета Бебова, експерт "Комуникации" във фондация “Конкордия“, София Белчева, р-л на Център за деца и семейства "Захарна фабрика" и Любомира Младенова, р-л на Кризисен център за деца, пострадали от насилие, за да разкажат повече.
Фондация “Конкордия“ от години работи в подкрепа на пострадали от насилие млади момичета и жени, като им оказва консултативна, психологическа и терапевтична, здравна и правна помощ. В своите центрове фондацията извършва различен вид социални услуги в полза на пострадалите момичета и жени, подчерта Ивета Бебова.
София Белчева, която работи с жени и момичета за превенция на насилието, разкри каква е спецификата на този процес.
Има разработени програми за превенция на насилието, като основната цел е да се научат младите жени да го разпознават – какво е насилие, къде могат да го срещнат, да го преживеят. Друг основен момент е да ги насърчим да разкажат, че са имали този проблем и подобен опит, добави София Белчева.
“Аз работя във фондацията от 4 години и все още срещам семейства и деца, които толерират насилието и трудно споделят, все още предпочитат то да остане скрито в семейството“, разкри тя.
По думите й, това е така и в обществен контекст, дори самата ни държава все още е много толерантна към темата за насилието.
“Преди известно време фондация „Конкордия“ изработи наръчник за работа по темата сред специалисти и млади жени от маргинализираните общности. Неговото пилотно издание ни направи впечатление, че голяма част от тях казваха, че това е естествено, че дори и в здравни и социални институции да срешнат насилствено отношение, смятаха това за редно, липсваше критичност, че те могат да подадат сигнал, жалба и това е част от правата им“, разказа още София Белчева. В тази връзка екипът на фондацията провежда базови обучения какви документи и до кои институции следва да бъдат подавани.
Как стоят нещата при децата пострадали от насилие, какво се прави, когато това се случи, разказва Любомира Младенова - ръководител на Кризисния център за деца пострадали от насилие към фондация “Конкордия“.
„Ние сме една спешна услуга, която често е животоспасяваща за децата. Те се настаняват при нас под полицейска закрила, осигуряваме им подслон, оказваме подкрепа и защита. Това са деца, които са преживяли много страшни неща и всякакъв вид насилие – физическо, емоционално, сексуално. Едни “пречупени“ деца, на които им се е наложило бързо да пораснат“, споделя тя.
За екипа е най-важно да овладее кризата, породена от насилието у самото дете, след това изгражда връзка на доверие – с детето работят психолози-специалисти.
„Показваме един различен модел на живот, не това на което те са свикнали. Осигуряваме спокойствие и внимание, помагаме на детето да бъде дете, изслушваме го, водим децата на кино, на театър“, разкри още тя, посочвайки конкретни примери и подходи.
В момента в Кризисния център са настанени 11 деца, като местата в него са 12. В Центъра за работа с жени и момичета по превенция на насилието, местата са 50.
Освен теми свързани с превенция на насилието, работата на екипа се съсредоточава и върху програми за развиване на различни видове родителски умения, психологическа консултация и логопедична терапия.
“Поставяме си за цел да работим и с родители, които ще имат деца – как да ги отглеждат и как да не реализират възпитателни методи близки до насилието“, подчерта София Белчева.
Благотворителната кампания "Бъдеще без страх“ цели да набере 6000 лева, които ще бъдат разпределени в различните центрове на фондацията и с които ще бъдат обхванати различни дейности по превенция на насилието, съобщават от фондация “Конкордия“.
Още аспекти, чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..
Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Пенчева - директор на 55 СУ "Петко Каравелов"..
През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..
През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..