Кампания под надслов “Бъдеще без страх“ бе открита от фондация "Конкордия“ в Platformata.bg. Кампанията е в подкрепа на млади жени и момичета пострадали от домашно насилие и е част от инициативата “8 кампании за 8 март“ на фондация "BCause".
В предаването „Радиокафе“ гостуваха Ивета Бебова, експерт "Комуникации" във фондация “Конкордия“, София Белчева, р-л на Център за деца и семейства "Захарна фабрика" и Любомира Младенова, р-л на Кризисен център за деца, пострадали от насилие, за да разкажат повече.
Фондация “Конкордия“ от години работи в подкрепа на пострадали от насилие млади момичета и жени, като им оказва консултативна, психологическа и терапевтична, здравна и правна помощ. В своите центрове фондацията извършва различен вид социални услуги в полза на пострадалите момичета и жени, подчерта Ивета Бебова.
София Белчева, която работи с жени и момичета за превенция на насилието, разкри каква е спецификата на този процес.
Има разработени програми за превенция на насилието, като основната цел е да се научат младите жени да го разпознават – какво е насилие, къде могат да го срещнат, да го преживеят. Друг основен момент е да ги насърчим да разкажат, че са имали този проблем и подобен опит, добави София Белчева.
“Аз работя във фондацията от 4 години и все още срещам семейства и деца, които толерират насилието и трудно споделят, все още предпочитат то да остане скрито в семейството“, разкри тя.
По думите й, това е така и в обществен контекст, дори самата ни държава все още е много толерантна към темата за насилието.
“Преди известно време фондация „Конкордия“ изработи наръчник за работа по темата сред специалисти и млади жени от маргинализираните общности. Неговото пилотно издание ни направи впечатление, че голяма част от тях казваха, че това е естествено, че дори и в здравни и социални институции да срешнат насилствено отношение, смятаха това за редно, липсваше критичност, че те могат да подадат сигнал, жалба и това е част от правата им“, разказа още София Белчева. В тази връзка екипът на фондацията провежда базови обучения какви документи и до кои институции следва да бъдат подавани.
Как стоят нещата при децата пострадали от насилие, какво се прави, когато това се случи, разказва Любомира Младенова - ръководител на Кризисния център за деца пострадали от насилие към фондация “Конкордия“.
„Ние сме една спешна услуга, която често е животоспасяваща за децата. Те се настаняват при нас под полицейска закрила, осигуряваме им подслон, оказваме подкрепа и защита. Това са деца, които са преживяли много страшни неща и всякакъв вид насилие – физическо, емоционално, сексуално. Едни “пречупени“ деца, на които им се е наложило бързо да пораснат“, споделя тя.
За екипа е най-важно да овладее кризата, породена от насилието у самото дете, след това изгражда връзка на доверие – с детето работят психолози-специалисти.
„Показваме един различен модел на живот, не това на което те са свикнали. Осигуряваме спокойствие и внимание, помагаме на детето да бъде дете, изслушваме го, водим децата на кино, на театър“, разкри още тя, посочвайки конкретни примери и подходи.
В момента в Кризисния център са настанени 11 деца, като местата в него са 12. В Центъра за работа с жени и момичета по превенция на насилието, местата са 50.
Освен теми свързани с превенция на насилието, работата на екипа се съсредоточава и върху програми за развиване на различни видове родителски умения, психологическа консултация и логопедична терапия.
“Поставяме си за цел да работим и с родители, които ще имат деца – как да ги отглеждат и как да не реализират възпитателни методи близки до насилието“, подчерта София Белчева.
Благотворителната кампания "Бъдеще без страх“ цели да набере 6000 лева, които ще бъдат разпределени в различните центрове на фондацията и с които ще бъдат обхванати различни дейности по превенция на насилието, съобщават от фондация “Конкордия“.
Още аспекти, чуйте от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..