"Той е от малкото автори, при които този щемпел "бестселър" е в наистина много добър смисъл. Защото има такова умение да пише изключително дълбоко, литературно и човешки разтърсващо, като в същото време да стига до по-широка аудитория. Това е много ценно качество за един добър писател", каза тя.
Дишлиева-Кръстева отбеляза, че Клийв пише метафорично с много красив език, зад който има изключително дълбоко психологическо уплътняване, тъй като той по образование е психолог.
"С една дума ако можем да го определим, това е спортен роман. Но това е само на повърхността. За него спортът е на много високо олимпийско ниво и някак си в такива отношения, които са характерни за спорта на такова високо ниво той вплита всичко човешко, което може да бъде важно въобще. За приятелство, предателство, какво си готов да жертваш за амбицията и мечтата си. Въобще някакви неща, които отиват в изключително широк аспект. Спортът е този бустер, този екселератор на всичките тези идеи", сподели тя.
Клийв сам се поставя на мястото на героите в своите романи. В "Злато" от една страна става "сянка" на доктор онколог в педиатрична клиника, а от друга кара колело и тренира заедно с елитните състезатели. Предишната му книга е свързана с Втората световна война и той отива в Малта, където дядо му е бил войник и живее там известно време. Романите на британския писател са кинематографични и могат да бъдат адаптирани за кино и театър.
"Това негово умение да държи действието динамично и активно, в нито един момент не губиш динамиката на сюжета. В същото време камерата сякаш я насочва да следи какво се случва с всеки един от героите", поясни Дишлиева-Кръстева.
През юни 2024 година авторът ще посети България, където ще бъде гост на фестивала "Литературни срещи".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..