Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова идея за паметника на "Альоша"

Снимка: фондация Екатерина Каравелова

Фондация "Екатерина Каравелова" предлага три българки, които си нямат паметник, да заемат мястото на "Альоша" в Пловдив. Кампанията им е по случай предстоящия празник посветен на жените - 8 март. Това са Елисавета Карамихайлова, Яна Язова и Надя Дункин. Всяка от тях пример за научен или литературен гений, за смелост и застъпник за справедливост. Подробности разказа Марина Кисьова де Хеус, председател на Фондация "Екатерина Каравелова", изпълнителен директор на фондацията.

"Нашата дейност я развихме по много естествен начин на базата на нуждите, които срещахме на терен. Социалният формат обедини в доброволческа общност жени от 11 града. Заедно с тях организирахме 130 събития, които дадоха думата на близо 300 жени да споделят своите истории и да вдъхновяват в продължение на 4 години. В момента го спряхме за малко като доброволческа инициатива, но за сметка на това започнахме да организираме инициативата "Тя в Европа", сподели Марина Кисьова де Хеус.

Тя отбеляза, че отначало са започнали като екип от доброволци, но с течение на времето са започнали да работят по политики чрез изследователска дейност:

"Направихме едно социологическо проучване, публикувахме доклада "Гласовете на жените в България". В него имаше дълбочинни интервюта с жени от всичките шест региона в страната, за да разберем какви са проблемите на жените в нашата страна. Ние имаме много данни от ООН, от ЕС, обаче те не са специално за България. Резултатът от този доклад показа, че насилието е един от водещите проблеми. Благодарение на Истанбулската конвенция поне имаше повече внимание към този проблем и вече много по-лесно се говори и той повече се засяга в медиите."  


Марина Кисьова де Хеус отбеляза, че темата за насилието е адресирана през застъпничеството на партньорски организации на фондацията. Фокусът през последните две години е насочен към участието на жените в политиката. Най-новата кампания на Фондация "Екатерина Каравелова" е паметникът на "Альоша" в Пловдив да бъде преплетен с фигурите на три българки, които са били репресирани по времето на комунизма.

"Яна Дункин е актриса от Пловдивския театър, но през 60-те години я изпращат в лагера в Скравена. След 1989 година тя е една от първите жени, които говорят за лагерите и е един от основните свидетели. Това, което се случва с нея е, че през 1994 година е убита по особено жесток начин. Предполага се, че причината за нейното убийство е това, че е свидетел", каза Марина Кисьова де Хеус.

Инициативата ще продължи под различни форми.

"За мен е важно не само да говорим за паметника, за неговото махане, или не, а за травмата, която е в обществото и която според мен има нужда от преработване. На първата дискусия, която ще организираме по тази тема ще поканим психолози. Може би трябва малко поне да излезем от чисто политическото говорене по тази тема", заяви Марина Кисьова де Хеус. Тя призова всеки, който би искал да участва в инициативата да се свърже с Фондация "Екатерина Каравелова".  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00