МКК има богат опит в разработването и провеждането на медийни кампании, повишаване на информираността, използването на изкуства и култура за социална промяна, провеждане на обучения, проучвания, мониторинг, анализи на политики, застъпничество, работейки в сътрудничество с правещите политики, НПО, изследователи, младежи, мигранти, бежанци. Редица проекти на МКК са награждавани и отличавани като социални иновации и добри практики на национално и европейко ниво.
МКК е национален координатор на официалния портал на Европейската комисия за интеграция на граждани на трети страни Европейски уебсайт за интеграция от 2013 г. Подробности по темата разказаха Бистра Иванова и Искра Янкова.
По думите на Искра Янкова една от основните каузи на организацията е опазването на културното разнообразие по света, както и широката общественост да бъде образована по теми, които рядко се засягат в медийното пространство.
Председателят на МКК Бистра Иванова сподели, че 13-те години на съществуване на организацията е била за да се даде равносметка каква е била ситуацията с миграцията в България и света, каква е днес, както и да се отправи поглед напред към бъдещето.
"Когато мигрантите в България бяха много ограничен брой, както граждани на трети страни от цял свят, така и бежанци, днес вече ситуацията е доста различна. Има много повече като брой и всъщност от ковид насам България вече отчита една нетна миграция, тоест повече хора идват в страната, отколкото я напускат. Това са и българи и чужденци, които се местят у нас. И освен, че България е на границата на Европа и през нас преминават различни миграционни потоци, смесени - бежански и мигрантски, нашата страна става все по-притегателен център за хора, които искат да се установят тук с цел работа, обучение и създаване на семейства", отбеляза тя.
Иванова каза, че една от негативните тенденции са непридружените непълнолетни, които идват у нас сами и чиято възраст все повече пада. Те най-често са афганистанци и пакистанци, като целта им е да отидат в Западна Европа. Фокусът на МКК е интеграацията на хората, които искат да останат в страната ни.
"Това, което ние можем да направим като общество е да бъдем малко по-отворени и по-емпатични. В Източна Европа има като цяло една представа за мигрантите като заплаха, като за някакъв проблем, докато Западът отдавна е приел мигрантите като потенциал за развитие, като възможност", посочи Иванова.
Искра Янкова поясни, че за да може един човек да се интегрира пълноценно в което и да е общество, той трябва да е наясно с живота в съответната държава, с правата и задълженията си. Един от проектите на МКК е "Мигранти с таланти", като той цели да насочи вниманието на публиката към мигрантите и приноса им към нашето общество. Скоро предстои да бъде публикувана мулти култи картата, която картографира различни мигрантски ресторанти, пекарни и сладкарници в София и страната и разказва историята на тези хора.
Иванова отбеляза, че много от жените в Афганистан са силни, смели, борбени и образовани. Културата на Афганистан също е разнообразна, понеже през вековете е имало различни влияния. Освен това в политически аспект политиците не бива да се заиграват със страховете на хората, защото това може да отключи вълни от ксенофобия, каза тя.
Янкова допълни, че според проучване над 90% от българите не са общували с мигранти и градят своето мнение от медиите. Тя посочи, че тревожна нагласа в България и по света е поляризацията и ние трябва да градим в себе си критично мислене.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..