Те разказаха за многото аспекти на женските емоции и настроения, които са успели да обхванат и пресъздадат в спектакъла “Мамо?“ на режисьора Яна Титова.
"Обхващаме почти всички аспекти и е добре да кажем, че те винаги се отличават благодарение на нашите импровизации и вдъхновение от живота. В голяма част от текста сме почерпили вдъхновение от определени прототипи и случки“, казват дамите. Те са автори на част от личните текстове в спектакъла, който е представен от 7 жени със своите 7 различни гледни точки. В пиесата се разглеждат фундаментални теми - за професията и майчинството, деформацията на тялото и въздействието върху психиката, доколко сме готови и готови ли сме въобще, генетично предавани болести и майчинството. Това са въпроси, които интересуват младите майки, сред тях и майки инфлуенсърки, за тези които не искат и тези, които не могат да имат деца.
Темите са сериозни, но са поднесени по един интересен, интерактивен начин, докато постепенно не се стигне до сърцевината на проблема, твърдят от екипа.
Основната идея представя скритата същност на силната, усмихната жена, която може всичко.
Защо именно "Мамо?" е озаглавена пиесата?
Идеята за заглавието с въпросителен възниква по време на репетиция, съвсем спонтанно, а работното заглавие на спектакъла е "Майки и дъщери", защото на ден по много пъти и по хиляди поводи казваме "мамо".
"Има и хиляди причини да се обърнеш така към своята майка, смятаме, че това е перфектното заглавие", поясниха дамите.
В постановката със специален монолог участва и Мария Касимова-Моасе. Екипът показва няколко образа – този на жената в обществото и другият когато тя е насаме със себе си и мислите си.
Това, което са запазили като част от себе си е първата буква от техните собствени имена. Лазарина е Лола, Жаклин е Жорета.
Любимата част от представлението е участието на публиката, от която са избрани и две деца, които има какво да кажат на родителите, споделят от екипа.
"Всеки път когато се съберем, енергията е много подкрепяща, въпреки, че сме само жени и въпреки, че сме на 50% неготови, защото сме в импровизация", допълват дамите.
"Нямаме сериозна претенция, но имаме сериозни намерения", заявяват от екипа.
Спектакълът се реализира с подкрепата на НФ "Култура". Ще се състои тази вечер, 8 март 2024 г. на сцена "Дарида" от 19 часа, както и на 3 април. Билети могат да се закупят онлайн.
Чуйте разговора в звуковия файл
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..