Гениалният композитор твори и изпълнява с виртуозност свои и чужди обичани оркестрации в продължение на повече от шест десетилетия. По този начин Владигеров поставя основите на голямата, европейска българска музика. Но знаели ли сте, че е братовчед на Борис Пастернак?
Винаги си заслужава да говорим за такава мащабна личност в развитието на родната култура. Освен запазените в Златния фонд на БНР музика и глас на композитора в разговора му с професор Стефан Лазаров ("ако нямаш постоянството да работиш, нищо няма от теб да стане"), се срещаме с проф. Боянка Арнаудова - музиколог, две десетилетия главен драматург в Националната опера в София, музикален критик, автор на редица книги за историята на музиката. Проф. Арнаудова лично е общувала с близнаците Владигерови - Панчо и Любен, и пази драги спомени за техните енергични образи.
"Тачеше произхода си. Много си приличаха, но бяха и различни. Панчо бе по-плътен. Бликаше здраве от него. Абсолютно по еднакъв начин говореха. Почва на български, минава на одески, ще изтърси нещо на немски."
Слушаме и Надя Сотирова от дома-музей на композитора: "Имал е изключителен шанс да попадне в ръцете на много добри педагози. Проф.Барт по пиано е бил близък със самия Брамс. Кара майсторски класове по пиано и композиция, но не къса нишката с България. Като се връща в България, вече е бил носител на Менделсонова награда за Първия си концерт."
"Музикалната картичка на България" - така проф.Момчил Георгиев определя Рапсодия "Вардар". "Сега Академията вече има рояла, на който е написана рапсодията, ще прозвучи за пръв път на концерта за годишнината му, в който ще участват и четиримата му внуци."
Как го открива Макс Райнхард и го кани в Дойчес театер в Берлин, когато той е бил метрополия на музиката и откровенията на композитора за патриотизма си и за срещите си с Константин Щъркелов, довели до създаването на Рапсодия "Вардар" - в звуковия файл.
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..
"Канализацията в Драгалевци е готова“, казват от строителния надзор, но жителите на квартала не са съгласни с това твърдение. Продължава разкопаването на улиците (по 5 до 8 пъти на някои места), бликат фекални фонтани и се образуват миризливи изворчета, текат цветни поточета по централните улици. Жителите на Драгалевци представиха на..
От днес започва записването на учениците в 8. клас на приетите след първо класиране. То ще продължи до 17 юли включително. Младежите имат възможност да се запишат в училището, в което са приети. За целта трябва да подадат заявление до директора, оригинал за свидетелство за основно образование, както и медицинско свидетелство за..
От 19 юли временно се прекъсва движението на метрото в участъка от метростанция "Сливница" до метростанция "Обеля", съобщават от Столичния метрополитен. Причината е строителството на новата метростанция "Панчо Владигеров". От 19 юли влизат в сила следните промени: - Метролиния М4 от МС "Летище София“ ще се скъси до "МС Сливница“...
Днес по-значителна облачност ще има над Западна и Централна България, а през втората половина на деня облачността ще се увеличи и над североизточните райони. На места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Над югоизточните райони през по-голямата част на деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, в източните райони –..
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..