Гениалният композитор твори и изпълнява с виртуозност свои и чужди обичани оркестрации в продължение на повече от шест десетилетия. По този начин Владигеров поставя основите на голямата, европейска българска музика. Но знаели ли сте, че е братовчед на Борис Пастернак?
Винаги си заслужава да говорим за такава мащабна личност в развитието на родната култура. Освен запазените в Златния фонд на БНР музика и глас на композитора в разговора му с професор Стефан Лазаров ("ако нямаш постоянството да работиш, нищо няма от теб да стане"), се срещаме с проф. Боянка Арнаудова - музиколог, две десетилетия главен драматург в Националната опера в София, музикален критик, автор на редица книги за историята на музиката. Проф. Арнаудова лично е общувала с близнаците Владигерови - Панчо и Любен, и пази драги спомени за техните енергични образи.
"Тачеше произхода си. Много си приличаха, но бяха и различни. Панчо бе по-плътен. Бликаше здраве от него. Абсолютно по еднакъв начин говореха. Почва на български, минава на одески, ще изтърси нещо на немски."
Слушаме и Надя Сотирова от дома-музей на композитора: "Имал е изключителен шанс да попадне в ръцете на много добри педагози. Проф.Барт по пиано е бил близък със самия Брамс. Кара майсторски класове по пиано и композиция, но не къса нишката с България. Като се връща в България, вече е бил носител на Менделсонова награда за Първия си концерт."
"Музикалната картичка на България" - така проф.Момчил Георгиев определя Рапсодия "Вардар". "Сега Академията вече има рояла, на който е написана рапсодията, ще прозвучи за пръв път на концерта за годишнината му, в който ще участват и четиримата му внуци."
Как го открива Макс Райнхард и го кани в Дойчес театер в Берлин, когато той е бил метрополия на музиката и откровенията на композитора за патриотизма си и за срещите си с Константин Щъркелов, довели до създаването на Рапсодия "Вардар" - в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...