От 28 до 30.03.2024 г. в София ще се проведе Международен майсторски клас тромбон и брас ансамбли с Ларс Карлин. У нас ще пристигне една от големите звезди на съвременната брас сцена - тромбонистът Ларс Карлин (Швеция/Дания). Пролетният майсторски клас ще премине под знака на Датското кралство.
Ларс Карлин е първи тромбон на Датския симфоничен оркестър на Датското радио, каза пред Радио София Кръстина Денчева от „Брас перспективи”.
„Той ще направи майсторски клас по тромбон, брас ансамбли и освен това има специален модул, който по негово желание, ще бъде осъществен за представяне на съвременните шведски композитори, специализирани за брас. Неговата презентация и този модул ще включва както лекция, така и много примери, които той ще изсвири и ще дари партитурата след това за „Брас перспективи” и Националната музикална академия или музикалните училища, според трудността“, обясни Денчева.
Тя добави, че това е първото събитие съвместно с Датския симфоничен оркестър, като програмата ще продължи до средата на 2026 г. Основният акцент ще бъде през 2025 г., когато Датското национално радио чества 100-годишен юбилей, а БНР – 90 години.
„Майсторският клас ще се проведе в Музикалната академия, в зала „Димитър Ненов“. Ще бъдат много интересни и индивидуалните уроци…Ще има и концерт след майсторския клас“, уточни Кръстина Денчева.
Записването продължава до 17 март, сподели тя.
През последната седмица на месец август, „Брас перспективи” организират и Лятна музикална академия в Копривщица.
„От 5 март отворихме процедурата за записване. Има сериозен интерес. Тази година е много важна за нас, тъй като за пети път я провеждаме – един мини юбилей, в който има сериозна промяна, с това че въвеждаме дървени духови инструменти, вече официално“ каза Кръстина Денчева.
Тя уточни, че тази година фокусът ще е върху индивидуалните обучения, работата в оркестър и свиренето на солисти с оркестър. Целта на Лятната музикална академия е постепенно да бъдат включени обучения за всички инструменти, които са основни в духовите оркестри, обясни Кръстина Денчева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..