"Поради предизвикателствата на времето, в което живеем - време на ужасни конфликти, войни и човешки страдания, случващи се събития, които отнемат спокойствието от ежедневието ни, измествайки мисълта за това кой филм ще гледаме, а по-скоро следим сводките от фронта и колко деца са убити от руски ракети, затова решихме да посветим този концерт на Украйна и на жертвите. От там дойде идеята да изпълним Осми квартет на Шостакович, популярен също и като “Камерна симфония“, защото официалното посвещение на квартета е на жертвите на войната и фашизма и то е много актуално в момента“, посочи той и допълни:
“Шостакович цял живот е страдал от опитите на конкуриращите го номенклатурни творци всъщност да бъде смачкано неговото творчество. И най- големият му ужас е бил в това, че в един момент може да му бъде забранено да пише музика, която през цялото време е напирала вътре в него“.
Осмият квартет Шостакович написва в момент на дълбоко отчаяние, когато е натикан насила в комунистическата партия, по нареждане на Никита Хрусчов. За 3 дни композиторът успява да завърши творбата си, за която казва: „Току-що завърших произведение в памет на самия себе си“.
“Идеята за името на концерта дойде от едноименната книгата на Джулиан Барнс - един почти документален роман за Шостакович, за сблъсъка между властта и изкуството, за смелостта в музиката и малодушието в живота.Избрахме точно Осмия квартет от Шостакович, защото е написан в момент на морално поражение. Един от многото случаи, в които смазващата тоталитарна машина сякаш отбелязва поредната победа над гения. А той отговаря с музика. И се подписва с инициалите си D-S-C-H в първите четири тона на главната тема. Все едно казва: "Аз съм тук и ще остана в музиката си".
В последния недовършен контрапункт от монументалния труд "Изкуството на фугата" Бах също "гравира" инициалите си в третата тема. Две произведения, писани с мисъл за смъртта. Като контраст към тях - свежият младежки квартет на Красимир Кюркчийски, доста смел експеримент за времето си, с интересно преплитане на народни мотиви и отново отгласи от Шостакович (Кюркчийски ще замине на специализация при него след завършване на Консерваторията). В последните години от живота си, отдавна утвърден като един от най-изпълняваните български композитори, той ще предпочете тишината на село Боженци.
На 12 март, от 19:00 часа можем да избягаме за малко от "шума на времето" чрез музиката, която говори на съкровеното ни "аз", споделят от квартет “Филхармоника“.
По думите на Павел Златаров, програмата на концерта е предизвикателна за публиката с посланието, което отправя към нея, опровергавайки схващането, че изкуството, в частност музиката се създава за развлечение на широката публика.
"Истинските произведения на изкуството се създават обикновено в много силен конфликт с действителността. Повечето велики композитори всъщност са страдали много през живота си и са понасяли огромни загуби“, разкри той.
В програмата: "Молитва за Украйна" от Микола Лисенко, "Струнен квартет" от "Красимир Кюркчийски, "Струнен квартет № 8 оп. 110" от Дмитрий Шостакович, "Контрапункт XIX" от "Изкуството на фугата" и хорален прелюд "Пред Твоя престол заставам, Господи" от Йохан Себастиан Бах.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Павел Златаров в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...