При влизането в работата среда, открива неработещ завод за третиране на отпадъците, който не успява да преработва входящия отпадък, събиран на територията на Столичната община.
„Основният проблем е, че се оправдаха най-негативните ни очаквания във връзка със състоянието на депото, т.е. това, което твърдяха, че има за 7 години, се оказа, че няма такова нещо. На практика, за последните 7 години, при чудесно работещ завод, беше запълнено депото в Долни Богров, беше запълнено на 5/8 и депото в Садината и остават 3/8, което депо трябва да стигне за още 7 години и няма как да се случи това, разбира се. В рамките до две години и половина, ако не предприемем, а ние предприехме вече мерки за намаляване на количествата депонирани отпадъци, София няма да има къде да си депонира отпадъка“, каза Савов.
Той добави, че се работи в посока всяко количество отпадък вместо да бъде депонирано, да бъде изпращано за оползотворяване към циментовите заводи. Сключен е договор с още един завод за оползотворяване на RDF, към който вчера е изпратено тестово количество RDF. Сепараторите играят ключова роля за подобряване качеството на RDF, изтъкна Николай Савов.
„Основното нещо, което постигнахме е да мотивираме хората да работят. Администрацията беше станала повече от работниците. Освободихме много голяма част от неефективната администрация и тези работни места бяха преструктурирани на работнически“, обясни директорът на Столичното предприятие за третиране на отпадъците.
Той добави, че вече е намалено и времето за реакция при авария.
„Изисква се време. За съжаление, с магическа пръчка няма как за три месеца да оправим едно такова съоръжение. Нашите планове са до началото на лятото да го възстановим да работи в нормалните си параметри“, уточни Николай Савов.
За изминалите 100 дни е извършена ревизия на БРТ –тата в Приемната сграда и на отварачите на торби, като са сменени значителна част от лентовите транспортьори. Извършена е цялостна проверка на актуалното състояние на всички машини и транспортна техника, като е възстановен контрола върху извършваните ремонтни дейности. Възстановена е и ръчната сепарация на стъкло в Приемна зона, а в началото на 2024 г. е назначен първият екип от хора в „Механично сепариране“.
„Продължаваме да работим заедно със Столичната община, с дирекция „Отпадъци“, със зам.-кмета по екология, ще бъдат обособени площадки, на които хората да могат да си предоставят строителните отпадъци. Очакваме това да се случи до края на месеца или до началото на следващия месец“, каза Савов.
По думите му, в завода вече се набляга изключително на ръчното сепариране на отпадъците. Към момента 16 работници отделят текстила и хартията от общия боклук.
„Започнахме да отделяме по около 10 тона хартия на ден, което не е никак малко. Водим разговори да могат да бъдат назначени още 24 човека, тъй като нашата цел е да изпълним и целта, която е заложена в завода, да могат 9% рециклируеми отпадъци да бъдат отделяни. Работим и в посока товаренето да започне да се случва с роботи“, уточни Николай Савов.
Той добави, че Столичното предприятие за третиране на отпадъците отправя предизвикателство към всички училища на територията на общината, за разделно събиране на рециклиуеми отпадъци. От 11 март до 15 април, училищата, които заявят желание на сайта на СПТО, ще получат чували с различен цвят за събиране на хартия, пластмаса и алуминий, които ще се извозват по предварително установен график от общинското предриятие. Целта е децата от малки да бъдат приучени да събират отпадъците разделно, каза Николай Савов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На снимката: Диана Димитрова и Николай Савов
Протестите за съдебна реформа извикват автоматична подкрепа, макар и не на нивата по отношение на медиците. Подкрепят 75,2%, не подкрепят 8,7%. Възможно е тук допълнителна роля да изиграва многогодишната принципна нагласа за недостатъчност на справедливост в обществото ни и традиционното недоверие към институциите. "Анкетата ни е..
Габриел е румънец, който съдбата е изпратила в България. Животът му до момента, го кара да се занимава с доброволческа работа и в социалните мрежи са популярни неговите постове за почистени детски площадки, които са били оставени на произвола на съдбата, изоставени тротоарни пространства и др. Съпругата му е от Варна и с нея има две деца - близнаци на..
Младата българска група Scarlet заслужи вниманието на публиката на няколко пъти във времето - през 2024 година спечелиха Младежкия конкурс за нова песен, организиран от сдружението за автори и композитори “Музикаутор“, а сега имат чисто нова песен озаглавена "Слънчоглед", с която дебютираха в ефира на Радио София и за която разказаха..
Големи проекти предстоят да се довършват в столичния район “Надежда”. Освен това първа част на “Надежда” ще се превърне в първият столичен район, в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани зелени острови.“Целта наа днешната оперативка е, тъй като имаме гласувани три обекта - две детски градини - 137-ма ДГ, 27-ма ДГ -..
Движението ще бъде ограничено в три транспортни подлеза в София на ключови булеварди. Временното спиране на трафика е заради измиване на подземните съоръжения, съобщават от Столичната община. Подлезът при Телевизионната кула на бул. "Пейо К. Яворов“ беше първият затворен още тази нощ от 00.30 часа и до 4.30 часа на 4 юли. От 00.00 часа до 4.30..
През днешния ден ще бъде слънчево, след обяд и горещо. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София – около 33°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Заради очакваните горещини НИМХ обяви жълт код за високи температури в 18 области на страната - Шумен, Силистра, Русе, Велико..
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..