Филмът “Неравноделната душа“ е емоционален разказ за чужденци от различни националности, посветили години от живота си в изучаването, популяризирането и запазването на българския фолклор.
Той е пълнометражният документален дебют на журналиста София Стойчева, която е сценарист и режисьор на филма. Тя е работила като телевизионен журналист и ПР експерт в сферата на културата.
София Стойчева бе гост в предаването „Радиокафе“ и разказа за емоционалните моменти при създаването на лентата.
"Всичко започна през далечната и не толкова далечна 2012 година, когато бях в Швейцария, за да представя един мой късометражен игрален филм “Месо“, който беше дипломна работа от специализация по кинорежисура от НАТФИЗ при проф. Дюлгеров.“
Първите си герои на филма - швейцарската група „Седянка“, режисьорката среща именно там.
“В българското посолство в Берн имаше вечер посветена на България. Кулминацията на вечерта беше изпълнението на група „Седянка“ – швейцарци, които предизвикаха такова вълнение сред публиката, от което стените трептяха. На сцената излязоха шестима души, облечени в български традиционни носии, с традиционни инструменти и засвириха и запяха български народни песни. Сред българите, които бяха в залата, повечето емигранти, имаше сълзи, емоцията беше толкова силна, аз я усетих, опитах се да я заснема“, разказа тя.
При разговора си с музикантите тя научава, че групата е на 25 години, че те записват дискове, учат български, не са професионални музиканти, но свирят с български инструменти, пеят български балкански песни, посещават всяка година фестивала в Копривщица, където записват дискове с музика, те живеят с нея, срещат се покрай нея. Така започват срещите на София Стойчева с героите от филма.
През 2013 година се запознава с голямата народна певица Татяна Сърменска, която повече от 20 години живее в Америка, където открива своето призвание – създава и усъвършенства американски хорове, преподава на американци сложното българско пеене на неравноделните ритми. Тя ръководи хор от Бостън “Диви жени“, хор “Зорница“, хор “Орфей“ от Вашингтон.
„Тя така ги е обучила, че те пеят шопски и всякакви български народни песни на високо професионално ниво. Сърцата им заиграват всеки път, когато се хванат на хорото, когато запеят народните песни или засвирят сложните неравноделни ритми. Те се влюбват, обичат и страдат, намират вдъхновние и сили за живот в тази музика. В България и на Балканите те търсят да намерят душата, създала тези жизнени и завладяващи ритми", разказва с вълнение Стойчева.
Тя прави за тях поредица от телевизионни репортажи.
След като намира още вълнуващи истории на хора от цял свят, превърнали интереса си към българския и балкански фолклор в своя страст и начин на живот, тя решава да разкаже за тях в документален филм. Идеята е подкрепена от една от най-успешните български продуцентки - Мартичка Божилова и нейната компания „Агитпроп“.
Близо седем години продължава работата по филма, който е сниман в няколко държави – Белгия, Германия, Швейцария, Съединените щати и България. Японските герои са снимани предимно в България.
„На фестивала в Копривщица се среща с още един от колоритните герои на филма Широ Ишидзака, чиято история също я впечатлява много.
„През 70-те години, когато в Япония, Америка и Канада са модерни интернационалните танци, той се запалва по българските народни танци.
Те са му най-интересни, сложни и изключително разнообразни и той си поставя за цел да дойде в България, за да учи от извора. По онова време идването е доста сложно, защото е необходима виза, но той не се отказва от тази цел“, разказва режисьорът София Стойчева.
Сред героите на филма са младите германци от група „Люти хора“ – Берлин. През 2022 година те честваха 20-годишен юбилей. Освен че свирят на живо всяка седмица на Балканските танцови вечери в Берлин, те са канени да свирят и на немски сватби, където гостите се залавят за ръце и танцуват „Право хоро“ и „Рипни, Калинке“ вместо традиционните за германците валсове.
Това са само част от героите на документалния филм „Неравноделната душа“, които макар и далече от тук, носят нашия фолклор и България в сърцето си.
Официалната премиера на лентата ще е на 21 март от 18.00 часа в кино „Люмиер“ – това е единствената прожекция на филма, българската му премиера, като част от програмата на София филм фест.
Чуйте разговора с авторката София Стойчева в звуковия файл.
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..
На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие , което разкрива автентичната красота на Виетнам..
Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..
Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..
Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..
С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..