Филмът “Неравноделната душа“ е емоционален разказ за чужденци от различни националности, посветили години от живота си в изучаването, популяризирането и запазването на българския фолклор.
Той е пълнометражният документален дебют на журналиста София Стойчева, която е сценарист и режисьор на филма. Тя е работила като телевизионен журналист и ПР експерт в сферата на културата.
София Стойчева бе гост в предаването „Радиокафе“ и разказа за емоционалните моменти при създаването на лентата.
"Всичко започна през далечната и не толкова далечна 2012 година, когато бях в Швейцария, за да представя един мой късометражен игрален филм “Месо“, който беше дипломна работа от специализация по кинорежисура от НАТФИЗ при проф. Дюлгеров.“
Първите си герои на филма - швейцарската група „Седянка“, режисьорката среща именно там.
“В българското посолство в Берн имаше вечер посветена на България. Кулминацията на вечерта беше изпълнението на група „Седянка“ – швейцарци, които предизвикаха такова вълнение сред публиката, от което стените трептяха. На сцената излязоха шестима души, облечени в български традиционни носии, с традиционни инструменти и засвириха и запяха български народни песни. Сред българите, които бяха в залата, повечето емигранти, имаше сълзи, емоцията беше толкова силна, аз я усетих, опитах се да я заснема“, разказа тя.
При разговора си с музикантите тя научава, че групата е на 25 години, че те записват дискове, учат български, не са професионални музиканти, но свирят с български инструменти, пеят български балкански песни, посещават всяка година фестивала в Копривщица, където записват дискове с музика, те живеят с нея, срещат се покрай нея. Така започват срещите на София Стойчева с героите от филма.
През 2013 година се запознава с голямата народна певица Татяна Сърменска, която повече от 20 години живее в Америка, където открива своето призвание – създава и усъвършенства американски хорове, преподава на американци сложното българско пеене на неравноделните ритми. Тя ръководи хор от Бостън “Диви жени“, хор “Зорница“, хор “Орфей“ от Вашингтон.
„Тя така ги е обучила, че те пеят шопски и всякакви български народни песни на високо професионално ниво. Сърцата им заиграват всеки път, когато се хванат на хорото, когато запеят народните песни или засвирят сложните неравноделни ритми. Те се влюбват, обичат и страдат, намират вдъхновние и сили за живот в тази музика. В България и на Балканите те търсят да намерят душата, създала тези жизнени и завладяващи ритми", разказва с вълнение Стойчева.
Тя прави за тях поредица от телевизионни репортажи.
След като намира още вълнуващи истории на хора от цял свят, превърнали интереса си към българския и балкански фолклор в своя страст и начин на живот, тя решава да разкаже за тях в документален филм. Идеята е подкрепена от една от най-успешните български продуцентки - Мартичка Божилова и нейната компания „Агитпроп“.
Близо седем години продължава работата по филма, който е сниман в няколко държави – Белгия, Германия, Швейцария, Съединените щати и България. Японските герои са снимани предимно в България.
„На фестивала в Копривщица се среща с още един от колоритните герои на филма Широ Ишидзака, чиято история също я впечатлява много.
„През 70-те години, когато в Япония, Америка и Канада са модерни интернационалните танци, той се запалва по българските народни танци.
Те са му най-интересни, сложни и изключително разнообразни и той си поставя за цел да дойде в България, за да учи от извора. По онова време идването е доста сложно, защото е необходима виза, но той не се отказва от тази цел“, разказва режисьорът София Стойчева.
Сред героите на филма са младите германци от група „Люти хора“ – Берлин. През 2022 година те честваха 20-годишен юбилей. Освен че свирят на живо всяка седмица на Балканските танцови вечери в Берлин, те са канени да свирят и на немски сватби, където гостите се залавят за ръце и танцуват „Право хоро“ и „Рипни, Калинке“ вместо традиционните за германците валсове.
Това са само част от героите на документалния филм „Неравноделната душа“, които макар и далече от тук, носят нашия фолклор и България в сърцето си.
Официалната премиера на лентата ще е на 21 март от 18.00 часа в кино „Люмиер“ – това е единствената прожекция на филма, българската му премиера, като част от програмата на София филм фест.
Чуйте разговора с авторката София Стойчева в звуковия файл.
След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи. Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и..
Заради разширението на мрежата на метрото се въвежда промяна в организация на движението, съобщават от Столичната община. От 28.11.2024 г. до 05.12.2024 г. /включително/ трамваите по линия № 21 ще работят в делник, предпразник и празник, а трамвайни линии №№ 20 и 23 се закриват. Разкрива се временна автобусна линия № 20ТМ , която ще се движи по..
Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет подкрепи всички предложенията за подобряване на условията за диагностициране и лечение на пациентите в София. На днешното си заседание СОС ще гласува дали да се отпуснат средства за покупка на апаратура и ремонти в общински лечебни заведения за над 2 млн. лева. Университетската Първа МБАЛ "Св. Йоан..
През днешния ден ще преобладава слънчево време с разкъсана висока и средна облачност. Мъгливо ще се задържи в западната част на Дунавската равнина, докато видимостта в останалите райони около обяд ще се подобри, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа слаб източен вятър, а в източните райони и временно умерен от югоизток...
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..