Едно от най-старите софийски училища, 6-о основно училище "Граф Н.П. Игнатиев" - град София, навърши 125 години от своето създаване. Това бе поводът да гостува в предаването "Радиокафе" директорът Адриан Николов, който е един от най-младите ръководители заемащи тази позиция.
"6-о училище стана моя съдба", твърди той.
Училището е създадено през 1899 година, през 1901 година се нарича III държавно трикласно софийско мъжко училище. През 1903 г. училището е преместено в зданието на братя Вазови, намиращо се на улица "Алабинска" № 43. На заседанието си от 14 януари 1904 г., по предложение на директора Г. Кертев, съветът решава училището да се именува на престолонаследника княз Борис Търновски, по случай 10-годишнинатата му, а за патронен празник е избрана датата 2 май. В началото на века в училището преподават утвърдени учители: Хр. Матев, П. Манов, И. Кузумов, Ст. Дринов, И. Гудев. Закипява музикална дейност, когато учител по музика става известният музиколог К. Рамаданов. Той основава хор и оркестър. В началото на 1912 г. в София започва строеж на осем училищни сгради и на мъжкото училище е предоставено място на ъгъла на улиците "Самоковска" и "Шести септември", в близост до Черната джамия.
Основният камък е положен през пролетта на 1912 г. и в основите на колоната, намираща се отляво на входа, е вграден паметен пергамент с датата на първата копка и имената с подписите на цар Фердинанд, Ив. Ев. Гешов-министър председател, Ст. Бобчев-министър на просветата, Баталов-кмет на града, и Ц. Сталийски-директор на училището. Сградата е завършена през 1915 г. и в нея се настанява преименуваното трикласно училище - III Софийска мъжка прогимназия.
"Училището е било средище на много културни дейци, дори до ден-днешен има значими личности за България, които са излезли от нашето училище и прославят името й извън рамките на страната. Важното за нас е, че продължаваме тази насока и приемственост", посочи директорът Адриан Николов.
Учебното заведение остава със статут "основно", защото ограничената материална база не позволява то да се разрасне.
То е "Малък оазис в центъра на София".
Самата архитектура на сградата, както и историческите експонати, които се пазят, го превръщат и в паметник на културата.
"Успешно кореспондираме освен с Министерство на образованието и с Министерство на културата", посочи още директорът. Към днешна дата в 6-о основно училище се обучават 609 ученици. С гордост носи името на своя патрон "Граф Игнатиев", каза Николов.
"Стараем се да ги възпитаваме да бъдат добри хора, да имат самосъзнанието, че те са българи и да бъдат горди със своята принадлежност. Радостни сме, че нашите деца са едни интелигентни, будни и търсещи млади хора, които се развиват в много и различни насоки - изкуствата, културата, спорта, който също е много широко застъпен, имаме и отличници от различни олимпиади. За нас е много важно да представим добрия пример и да изтъкваме доброто", подчерта той.
От друга страна, съвременният мениджър трябва да бъде широкоспектърен, да разбира освен от педагогика и психология и от много други неща. Да е визионер, да има ясна стратегия, да не е хаотичен, поясни Адриан Николов.
Любопитен факт за най младия директор на едно от най-старите софийски училища, каквото е 6-о основно е, че преди да заеме тази позиция, той завършва своето музикално образование със специалност "Пиано" в Пловдив.
"Музиката е мое призвание още от най-ранна детска възраст", споделя той. По думите му това му е дало творческа визия и насоки в това, което прави и да не се ограничава в строго определи стереотипи. Хоровите традиции в училището продължават и днес.
"Работим по много проекти, чрез които разгръщаме таланта и творчеството на децата, предоставяме добра материална база и добра подготовка", увери той.
Чуйте още интересни аспекти в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..