Това е уникална възможност за всички участници да се свържат и обменят опит с представители на всички балкански страни, без да се налага да пътуват до всяка една от тях поотделно. Събитието обещава да остави трайна следа в екомерс индустрията в региона. Никола Илчев разказа подробности пред Радио София.
Той сподели, че в последните години електронната търговия както в България, така и в целия регион бележи ръст, защото след ковид периода, в който хората придобиха по-висока дигитална култура и започнаха да търсят по-голяма част от стоките онлайн, все по-популярно сред търговците е станало да търсят излизане на нови пазари. Това е и причината форумът Balkan eCommerce Summit да съществува.
"От една страна е по-добре за потребителя, тъй като в рамките на няколко секунди, няколко клика, натискане на няколко банера единствено и само чрез мобилен телефон, потребителите могат да намерят много голямо количество стоки от всякакъв вид, с всякакъв произход и във всякакъв ценови диапазон, в който те искат да пазаруват", каза той. И допълни, че относно сигурността и защитата на данни потребителите стават все по-образовани и все по-малко посещават съмнителни линкове и банери.
По думите му българският пазар не отстъпва по никакъв начин на европейските пазари по отношение на електронната търговия, като в последните години бележи ръст. Илчев сподели, че има конкуренция между китайските и европейските търговци, но в нашия регион потребителят търси най-ниската цена и често пренебрегва качеството, като е склонен да инвестира в повече време за да намери най-добрата цена. Оттам се получава и популярността на китайските сайтове.
"За нас е много важно да подчертаем, че на това събитие ни се доверяват и идват хора, представители на най-големите социални мрежи и организации, които се грижат за преноса на стоки из цяла Европа. Много сериозни организации, които честно казано рядко можем да видим заедно на едно събитие, тъй като те са преки конкуренти и обичайно между тях конкуренцията не позволява да се появяват на едно единствено събитие", каза Илчев.
Илчев отбеляза, че една от най-често допусканите грешки на онлайн търговците е, че не правят предварително проучване. Много от тях също така не влагат в реклама, а също така пренебрегват доброто обслужване на клиентите.
Той посочи, че Балканският полуостров е станал много привлекателен за западните бизнеси, тъй като европейският пазар е пренаситен, както и, че маркетплейс платформите са помощник за стартиращите бизнеси.
Къде е мястото на изкуствения интелект в електронната търговия?
"До скоро повечето търговци използваха AI да създава по-добро съдържание, използваха го за социалните мрежи за да могат да публикуват по-различни неща, но започнаха по-често да се появяват инструменти, които помагат на електронния търговец да оптимизира сайта си, присъствието си в различните платформи, да оптимизира изображенията си, да анализира много по-голямо количество данни", коментира Илчев. В рамките на събитието ще бъде обсъдено и използването на AI в електронната търговия.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..