Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-малкото сделки не водят до спад в цените на недвижими имоти

Снимка: Георги Нейков

Българите са спестили 2 пъти повече пари в сравнение с взетите кредити. След 2021 г., когато са реализирани рекорден брой сделки, индексът за цените на имотите до 2023 г. бележи ръст с 16-17%.

Ако има промяна в лихвите след влизането на страната ни в еврозоната, тя ще е много малка и ще е обусловена от разликите в нивата, а не толкова от превалутирането.

Това обясниха пред БНР-Радио София Добромир Ганев -  председател на УС на Национално сдружение Недвижими имоти, и Георги Заманов - главен изпълнителен директор на една от големите банки у нас.

По данни на Ганев има поскъпване с 10% за последното тримесечия на 2023 г. в сравнение с последните 3 месеца на 2022-ра.

В някои райони на София поскъпването от 2019 г. досега може да достигне и да надмине 30 процента.

През последната година и половина у нас се купуват имоти повече за удовлетворяване на жилищна нужда, отколкото с инвестиционна цел. 

Дребните инвеститори изчакват момента за влизането в еврозоната, допълни Добромир Ганев, но ако човек разполага със свободни средства и сега е добър моментът покупка на имоти с инвестиционна цел. Според него, не бива да се изненадваме, ако след приемането на еврото у нас, има наплив на интерес и от чужбина по отношение на имотния пазар. Той обаче се влияе дори и от фактори като подобрение в доходите, идването на студенти в София.

"Намаляване на сделките не води до намаляване на цените. Депозантите подпомагат кредитополучателите и имотния пазар. Когато пристъпваме към такива действия, добре е да сме по-информирани, защото се правят големи инвестиции."

Участието в еврозоната ще повлияе положително в дългосрочен план на много процеси, отбеляза още Ганев. Той обаче не отрече, че в Хърватска имотите са поскъпнали с 13% след влизане в еврозоната.


След 2020 г. ковид кризата даде тласък на покупка на жилища, защото мнозина искаха да работят от вкъщи и им трябваха повече помещения, отбеляза Георги Заманов.

Добрите условия по ипотечните кредити направиха покупките на жилища достъпни. Подпомагането се прави за 15, 20 или 25 години. Ако например се вземе кредит от 100 000 евро при 2,5 лихва, месечната вноска е около 900 лв. От тях 420 лв. са лихва и 480 – главница (с течение на времето съотношението се променя).

"Българите обичат да инвестират в тухли и керемиди, в собствени жилища и недвижими имоти. И много често изплащат предсрочно изтегления си кредит.

Ако има увеличение по лихвите след влизане на България в еврозоната, то ще е с 0,1-0,2 на определен период, регламентиран в закона – 1-2 пъти годишно. Методологията за определяне на лихвите е добре описана в договорите и в сайтовете на банките."

Заманов посъветва който има свободни пари, да ги депозира в банките, където автоматично ще бъдат превалутирани, когато дойде датата за евровключването.

"Ако човек или семейство има нужда от дом, по-добре е да се потърси нужното жилище, дори и с помощта на ипотечен кредит."

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин, заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53
Марин Маринов

Художникът Марин Маринов ще постави нова изложба в Цариброд, Сърбия

Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена.  Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години.  Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..

публикувано на 07.01.25 в 13:28