От сдружението призовават за по-мащабни мерки преди битовите потребители, за да могат да излязат на свободния пазар на електроенергия.
Една от основните теми в енергетиката през последните дни е опасението от потенциално рязко увеличение на цените на електроенергията за битови потребители. Цената на електроенергията за домакинствата след 1 юли 2024 година ще се базира на основна цена.
На преден план трябва да се постави необходимостта от интегриран подход към преодоляването на предизвикателствата, които ни очакват, а „Фонд „Сигурност на електроенергийната система" е краткосрочно решение, според експертите от сдружението.
Пред Радио София председателят и основател на сдружение „Соларна Академия България“ д-р инж. Веселин Тодоров припомни, че в момента в страната има два типа пазар - регулирани от държавата цени на електроенергията и свободен пазар, в лицето на електроенергийната борса, която може да променя своите часови ставки на базата на потреблението, което има в държавата и на базата на предлагането, което има като електроенергия.
„Преминаването на битовите потребители на свободен пазар неминуемо ще окаже покачване на техните сметки за електроенергия…Отпадането на нощната тарифа ще окаже не по-малко влияние по отношение на потребителите, които имат електромобили. Мярката с подкрепа от „Фонд „Сигурност на електроенергийната система", според нас е временна мярка, която поглеждайки назад във времето и компенсациите, които се правиха през последната година и половина-две на стопанския пазар, по отношение на скъпата цена за електроенергия, ние мислим, че е много по-добре тази мярка да мине в подкрепа за изграждане на възобновяеми източници на домовете на хората като еднократна помощ, отколкото да дотираме една цена за електроенергия, която така или иначе ние не можем да дотираме вечно“, каза д-р инж. Веселин Тодоров.
От сдружението смятат, че „за успешната трансформация към устойчива енергийна система е критично важно битовите потребители не само да осъзнаят необходимостта от инвестиции във възобновяеми енергийни източници, но и да имат реалната възможност за това“. Те призовават за разработването и прилагането на целенасочени програми, които да осигурят достъп до финансиране, мотивация и подкрепа за домакинствата, желаещи да преминат към зелена енергия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..