Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сериалът "Отдел Издирване" стана книга

Снимка: издателство Колибри

Мистериозно убийство в есенна София. То, изглежда, е дело на психопат, а почеркът – бегло познат. Инспектор Камен Петков и колегите му от отдел "Издирване" към МВР веднага се залавят с разплитането на случая, но вместо да стигнат до истината, отварят вратата към лабиринт, в който миналото е по-живо от настоящето, а приятелите са по-опасни от враговете. Но в най-дълбоките сенки на лабиринта някой без лице дърпа конците на полицаи и престъпници, на виновни и невинни, на живи и мъртви...

"Минало несвършено" е криминален психологически роман по култовия сериал на Нова телевизия "Отдел Издирване" – история от думи, която разширява света на героите от екрана и позволява на читателя да надникне в най-съкровените им мисли. Негови автори са Владимир Полеганов и Александър Чобанов. Подробности разказа Владимир Полеганов.

"Аз съм един от почитателите на криминалните сериали, особено когато те отиват към по-мрачните кътчета на човешката душа и битие. Смятам, че в последните 10-15 години има един възход на този тип разкази, от една страна защото телевизията е в период на ренесанс на сериала. В момента сериалът е тази форма, която успява да разкаже по-големите и по-дълбоки истории, времето може да си го позволи. Паралелно с това се появиха възможности както от чисто техническа страна за ефекти и начин на заснемане, така се появиха и добри автори. От друга страна пък, криминалното се занимава с тайната, със загадката, засяга любопитството, желанието да разбереш повече, да видиш какво се е случило, как се е случило, да сглобиш пъзела дори. Това е едно от нещата, които поне на мен ми харесват в този тип истории. Не на последно място е гласът, който разказва, независимо дали става въпрос за сериал или книга. Криминалният жанр си има едно много специфично разказване, като атмосферата се предава не само през човека, който се опитва да разгадае случая, но и през мястото, на което той се опитва да го разгадае", каза той.

Полеганов отбеляза, че за една национална литература е важно да има силна жанрова литература, защото това са две системи, които се захранват не само с образи, идеи, възможности за работа по сюжета, но и чисто пазарно. Те прокарват канали и към други медии, като например новелизацията на роман или сериал. Романът по сериал дава допълнителна плът, каквато единствено художествената литература може да даде към едно произведение, което първо сме видели на екран, допълни той. И каза:

"Когато гледаме нещо, когато работим с актьорите нямаме много ясен и пълен достъп до това, какво се случва в техните глави, във вътрешния им свят, какво ги е накарало да предприемат някакво действие, или съответно да не го предприемат. Криминалната литература не се занимава изцяло и задължително с това, тоест тя не рови много дълбоко. Нейната задача не е да е психологически роман, но пък отваря тази врата, дава тази възможност и решихме, че "Отдел издирване" с това, което е като сериал, което е като образност, което е като герои, като случки е една много хубава такава врата."

По думите на Полеганов емоциите имат еволюция и са свързани с оцеляването. "Колкото и да сме напред с науката, светът остава едно голямо, страшно и не напълно разгадано място", сподели той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сирма Желева, изпълнителен директор на Българска Асоциация Кръгов Текстил

Сериозни предизвикателства пред бизнеса с текстил втора употреба

Европейска организация на рециклиращата индустрия и Европейска организация за управление на битовите отпадъци, призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба, заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил . В съвместно изявление двете организации обявиха, че..

публикувано на 05.11.24 в 15:25

За шеста година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти

За шеста поредна година фондация "Културни перспективи" подкрепя млади таланти с националната стипендия "С усилия към звездите" в пет области – визуални изкуства, литература, музика, танц, театър/пърформанс. Платформата е отворена от 1 ноември, а тази година призивът на фондацията към младите артисти е "Претвори рамките!". Стипендията е..

публикувано на 05.11.24 в 14:35

В София са извършени 227 проверки на собственици на кучета

През октомври са извършени 227 проверки на собственици на домашни любимци в паркове, градини, междублокови пространства, по сигнали и други, съобщават от Столичния инспекторат. Част от проверките са извършени съвместно с полицията и служители на районните администрации и при необходимост с други институции.  Следи се за носене на паспорт, поставен..

публикувано на 05.11.24 в 13:47
Невена Дишлиева донесе и новата книга „Нокомис“ на Катерина Стойкова. В месеца, когато авторката е в България, ще има срещи с читатели

Романът "Обучение в покорство" на Сара Бърнстийн е като потъване в лабиринт

Още с втория си роман "Обучение в покорство" Сара Бърнстийн успява така да бъде забелязана, че да влезе в краткя списък за наградата "Букър" . Именно тази нейна книга е първата, с която читателите се срещат на български език. В отзив "The Times" описва "Обучение в покорство" като  " роман за жертви и палачи , за вината и..

публикувано на 05.11.24 в 12:40

Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме"

Театър "Ателие 313" влезе в новия сезон със спектакъла "Как хубаво лошо живяхме", който е създаден по четири пиеси на руския драматург Людмила Петрушевска. Използвани са "Любов", "Анданте", "Чинцано" и "Три момичета в синьо". Родена през 1938 г., Петрушевска е смятана за жив класик на модерната руска литература. Първите й разкази и пиеси често са..

публикувано на 05.11.24 в 12:08
Anabel пее, свири, композира

Anabel отваря душата си с "Доза реалност"

Ана Сотирова, позната с артистичното име Anabel (18) освежи утрото в БНР-Радио София с новата песен, която представи пред Мартен Роберто и слушателите. Казва се "Доза реалност". А в разговора представи своята ежедневна реалност: Voice Academy е моето училище, дом и семейство – всичко. Там с глас и инструмент е изпробвала всичко...

публикувано на 05.11.24 в 11:19