Радиокафе гостува на район Банкя. Ще говорим за развитието на региона,благоустройството, културата, духовността, традициите и обичаите на Сирни заговезни. Предаването се излъчва от Специализираната болница за рехабилитация „Здраве“. Кметът на Район Банкя г-н Рангел Марков е първият ни гост:
"Днешният ден е страхотна възможност да станем по-добри и трябва да се възползваме от нея. Продължаваме да развиваме Банкя като курортно място. Опитваме се да бъдем оазис. Намираме се в тежък период в момента на благоустрояването и инфраструктурата. Те са свързани с едни ежедневни неудобства. Работи се на 13 точки в града. Умолявам моите съграждани да имат още малко търпение - до края на юни е срокът. Без канализация ще остане само една малка част от района.
Паркът "Сабуров" или "Държавното" е приоритет за поддръжка - там посрещаме нашите гости. Оформихме център на курорта, в който да се прекарва прекрасно. Разработваме проект за реконструирането на парка. Парковата среда е приоритет.
За пръв път имаме целево финансиране от държавата. Най-големият проект е ремонтът на детската ни ясла. Започнали сме и спортна зала в 78-о училище. Проект, по който ще търсим финансиране е възстановяване на градския стадион."
Следва д-р Александра Александрова – заместник кмет на район Банкя:
"Традициите в Банкя с даване и получаване прошка са като в цяла България. Огънят е много важен в обредността с пречистващата си сила. Днес има събития с огъня и с кукерите. Учениците и учителите от 78 ОУ организират кукерско шествие в 10.30. Вечерта в с.Иваняне ще има ритуално запалване на огън. Върти се запалена топка.
През март имахме важни събития - концерт за Трети март с гости от с.Чепинци и с.Житен. От 5-и до 10-и март беше проведена благотворителна изложба при много голям интерес. Месецът е посветен и на патронния празник на училището ни (18 март), което стана на 137 години. Там се провеждат безплатни арт-работилници. На 21 март на клуб "Пътешественик" ще гостува международния тенис съдия Иван Йовчев, мой съученик от НГДЕК, миналата година съдийства в Уимбълдън и се запозна с Кейт Мидълтън. Мисля, че посещението му ще бъде полезно за всички.
Имаше хубав концерт на живеещия в Испания млад пианист Роберто Руменов. Април го посвещаваме на здравето и литературата. Доста са важни, особено здравето. Ще направим фестивала "Здравей, здраве" на 6 и 7 април. Популяризира се здравословния начин на живот, на само на физическо, но и на духовно и ментално ниво. За Лазаровден ще има лазарки. На Цветница ще има пролетна програма. По отношение на литературата, ще се включим в "Похода на книгата" и ще четем на децата откъси от книги по наш избор и ще провокираме децата да четат."
Пореден гост е Нина Иванова – председател на Църковното настоятелство на храм „Свети Лазар“ в кв. Михайлово:
"Сирни Заговезни е празник, вярващите трябва да пречистят душите си, за да се посрещна възкръсналия Исус Христос. Прошката е между всички за да се възстановят добрите взаимоотношения. Бялата халва е основен символ вечерта на трапезата.
Идеята за храма "Св.Лазар" дойде спонтанно от дъното на душата ми, да покажа, че човек трябва да направи безвъзмездно някакво добро. Душата подсказва и завладява нашето съзнание. Все още има довършителни неща като озеленяването.
Мястото на параклиса има известно значение. Под купола започва да се усеща лекота, спокойствие, енергия. Родителите трябва да повярват, че положителната енергия ще помогне на семейството."
Общинският съветник Анна Стойкова продължава:
"Нина Иванова успя да увлече много хора в нейната кауза, радвам се, че бях част от този процес. Има добри и отговорни хора в Банкя, благодаря на отците, Ротари клуб и бизнеса в Банкя за осъществяването на културния календар, дори и на творците тук. Когато в една посока работят съмишленици, се получават най-добрите резултати. Смятам че тук има много активни граждани.
Много райони ни завиждат за пешеходната зона, където представяме културната си програма. Това ни радва и зарежда за осъществяване на следващи проекти. Повечето теми, по които работя, ги пречупвам през работа с подрастващи. Постарах се жестовият език да заеме мястото си, както в достъп до общинската администрация, така и в образованието.
Работя и по темата за пътната безопасност сред подрастващите. Родителите на загинал тийнейджър в Банкя създадоха фондация и аз работя с нея, както и с фондация "Белите ангели". Казвам на всички срещи, че спазването на правилата може да спаси човешки живот."
Пламен Симеонов е бивш зам.-кмет на район Банкя, експерт по туризъм:
"Популярната пътека в Банкя е Пътеката на здравето, тя предоставя възможности за семеен и оздравителен туризъм. Засега това е хитът. Има и други, по-интересни пътеки, по-нагоре в планината. Люлин планина е много благоприятна за туризъм, билото е горе-долу на 1100. Освен най-високия връх има и друг - Райлово градище с красив изглед към Рила.
Хората в Банкя са обединени от желанието да живеят здравословно. В Банкя няма заводи, има само хубаво време и хубаво настроение. Хората, които идват сега са млади семейства с 2-3 деца, професионалисти с добър бизнес, те също отправят поглед и към планината и към балнеолечебницата."
Финалът е с Диана Шингарова – автор на графичния дизайн на книгите „Автентичните гласове на Банкя“, „Автентичният вкус на Банкя“, „Стара Банкя по страниците на в. Банкя“ и „Един поглед към Балнеолечебницата в Банкя“:
"Книгите на Румяна Николова за Банкя са много важни и съм много радостна, че ги направихме заедно. Графичният дизайн е създаване на малки произведения на изкуството. В началото на 90-те се записва автентичен фолклор от тук на 2 касетки, които станаха диск - вложка в първата ни книга, посветена на майката на авторката. Избрахме за корица слънце, което описва съдържанието ѝ.
След нея нямаше как да не попитаме старите хора за автентичните рецепти. Те са "на око", без точни мерки - опитните домакини могат да ги сготвят. От няколко години работим по проект по текстове на местния вестник от 1928-30 г. графично ще е супер добре и интересно за младите, банчани ще се забавляват много. Ще може да се прочетат весели разговори от мъжката и от женската баня, ще се видят и стари реклами. В момента правим английския вариант на книгата за лечебницата."
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..