Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мистериозни книги в София

Снимка: Радио София

Мистериозни книги се появяват на места в столицата, свързани с живота и делата на едни от най-бележитите поетеси, актриси и учени. До 24 март 2024 година всеки ден по едно заглавие, придружено с информация за бележита жена от нашата история, очаква своя нов читател някъде в София. Улики за местонахождението на книгите могат да бъдат намерени в профилите на трима букстаграмъри – Теди Рафаилова, Викс Томова и Маги Методиева, както и в Инстаграм профила на Факултетен Студентски Съвет при ФСФ.

Едно от ключовите места в предизвикателството ще бъде Софийски университет, с който е свързана не една бележита жена. Именно Факултетен Студентски Съвет при ФСФ, към който принадлежи и Маги Методиева, е сред съорганизаторите на предизвикателство.

За всички, които имат желание да научат повече за вдъхновителки като Леда Милева, Екатерина Каравелова, Елисавета Карамихайлова, Адриана Будевска, Яна Язова, организаторите споделят всеки ден в Instagram интересни факти, истории и викторини. Подробности по темата разказа Теди Рафаилова.

"Февруари месец е един месец, в който хората си подаряват хубави истории, говорят си за любов и аз се замислих, че има много самотни хора, много четящи, които намират любов в книгите. И така си казахме: "дайте да скрием книги в София опаковани в червена хартия с балони и целия месец да си говорим за романтика", сподели Рафаилова.

По думите й голяма част от хората четат леки, увличащи четива, като любовта не се изразява само в тази между мъжа и жената, но е и например към селото, както е при Елин Пелин.

"През март си говорим за българките. За онези българки, които са помогнали на нашата нация да бъде това, което е в момента с всички нейни прекрасни черти и може би с чертите, които ни дразнят. За мен март е бил винаги много български месец", отбеляза тя.

Акцент на инициативата освен Екатерина Каравелова са и други бележити българки, като Елисавета Багряна и Боряна Дукова.

Рафаилова каза, че ще продължат с други инициативи в подкрепа на жените, тъй като се появява лавинообразен ефект. На 21-и март ще бъде разгърната национална инициатива за споделяне на известни български поети, както и със споделяне на млади и неиздавани поети. Идеята е от една страна тяхната работа да достигне до повече млади хора, а от друга да послужи за вдъхновение за бъдещи творци.

"За Леда Милева беше трудно да намерим къде да оставим книгата и я оставихме на мястото на нейния детски дом. Там, където е живяла с баща си Гео Милев срещу джамията до Халите. Пропуск е една толкова обичана българска писателка всъщност да няма никакъв монумент за нея, да няма нищо оставено", каза Рафаилова. Тя спомена, че през идната седмица усилията им ще са фокусирани върху жените свързани със Софийския университет.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05