Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистериозни книги в София

Снимка: Радио София

Мистериозни книги се появяват на места в столицата, свързани с живота и делата на едни от най-бележитите поетеси, актриси и учени. До 24 март 2024 година всеки ден по едно заглавие, придружено с информация за бележита жена от нашата история, очаква своя нов читател някъде в София. Улики за местонахождението на книгите могат да бъдат намерени в профилите на трима букстаграмъри – Теди Рафаилова, Викс Томова и Маги Методиева, както и в Инстаграм профила на Факултетен Студентски Съвет при ФСФ.

Едно от ключовите места в предизвикателството ще бъде Софийски университет, с който е свързана не една бележита жена. Именно Факултетен Студентски Съвет при ФСФ, към който принадлежи и Маги Методиева, е сред съорганизаторите на предизвикателство.

За всички, които имат желание да научат повече за вдъхновителки като Леда Милева, Екатерина Каравелова, Елисавета Карамихайлова, Адриана Будевска, Яна Язова, организаторите споделят всеки ден в Instagram интересни факти, истории и викторини. Подробности по темата разказа Теди Рафаилова.

"Февруари месец е един месец, в който хората си подаряват хубави истории, говорят си за любов и аз се замислих, че има много самотни хора, много четящи, които намират любов в книгите. И така си казахме: "дайте да скрием книги в София опаковани в червена хартия с балони и целия месец да си говорим за романтика", сподели Рафаилова.

По думите й голяма част от хората четат леки, увличащи четива, като любовта не се изразява само в тази между мъжа и жената, но е и например към селото, както е при Елин Пелин.

"През март си говорим за българките. За онези българки, които са помогнали на нашата нация да бъде това, което е в момента с всички нейни прекрасни черти и може би с чертите, които ни дразнят. За мен март е бил винаги много български месец", отбеляза тя.

Акцент на инициативата освен Екатерина Каравелова са и други бележити българки, като Елисавета Багряна и Боряна Дукова.

Рафаилова каза, че ще продължат с други инициативи в подкрепа на жените, тъй като се появява лавинообразен ефект. На 21-и март ще бъде разгърната национална инициатива за споделяне на известни български поети, както и със споделяне на млади и неиздавани поети. Идеята е от една страна тяхната работа да достигне до повече млади хора, а от друга да послужи за вдъхновение за бъдещи творци.

"За Леда Милева беше трудно да намерим къде да оставим книгата и я оставихме на мястото на нейния детски дом. Там, където е живяла с баща си Гео Милев срещу джамията до Халите. Пропуск е една толкова обичана българска писателка всъщност да няма никакъв монумент за нея, да няма нищо оставено", каза Рафаилова. Тя спомена, че през идната седмица усилията им ще са фокусирани върху жените свързани със Софийския университет.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25