Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутати приеха закон за промишлените отпадъци и за енергийна ефективност

Радан Кънев
Снимка: БГНЕС

Директива за намаляване на промишлените емисии бе гласувана и приета преди дни от Европейския парламент. Новите правила имат за цел да намалят замърсяването на въздуха, водата и почвата от промишлените инсталации и големите животновъдни стопанства.

Докладчик на директивата е българският депутат Радан Кънев, с него бе и разговорът по темата в предаването "Ритъмът на столицата". Той посочи, че е имал известни опасения дали ще бъдат приети текстовете, свързани със сферата на животновъдството.

"Това беше финално гласуване на вече одобрено споразумение между парламента и държавите членки, защото законодателният процес в Европа е много по-сложен отколкото в отделните държави. Парламентът е един законодател, а правителствата в Съвета на ЕС е другият законодател, накрая на всяко законодателно досие има преговори за изравняване на позициите между законодателите. При нас този процес приключи през ноември, в което аз представлявах Европейския парламент", уточни той и допълни, че настоящото споразумение подлежи на одобрение по обратен ред – между правителствата и парламента, но обичайно тези одобрения са с „да“ или “не“ без допълнителни изменение.

Директивата беше приета с 370 гласа „за“, 199 гласа „против“ и 46 гласа „въздържал се“.
За да стане закон, сега тя ще трябва да бъде официално одобрена и от Съвета на ЕС.

"Под натиска на земеделските протести, бяха внесени от различни парламентарни групи серия от изменения, които можем да обобщим като отмяна на всички промени за животновъдството и запазване на пълно статукво в сектора, което бе първоначалната позиция на ЕП, но под натиск на правителствата, които искаха много повече контрол в този сектор се стигна до едно компромисно решение – бяхме изправени пред един специфичен вот дали такива изменения въобще да бъдат разглеждани", посочи той и допълни, че поради големия обществен интерес и предизборната ситуация е имал очаквания, че много от колегите му ще искат да гласуват изменения.

Кънев направи съпоставка: "Хората които бяхме за спазване на споразумението, бяхме само с 13 повече от колегите, които искаха изменения, един изключително тънък вот, когато гласуват над 600души".

По думите му, очаква се в края на април да има влязло в сила законодателство.

"Но това е само началото на работата, защото в сегашното законодателство сме предвидили значителни облекчения за животновъдите в сравнение с предишното, от една страна повече ферми ще бъдат обхванати от директивата, а от друга, всяко правителство ще има право да избере – разрешителен режим, или регистрация на производителите. Това е огромна разлика, защото досега имаше само един тежък разрешителен режим, което предизвика протестите на хората, които не иска допълнителна административна тежест - изтъкна евродепутатът. - Сега всяка държава ще трябва да прецени, дали запазва нещата както са - на разрешителен режим, дали минава изцяло на проста регистрация на животновъдите, или въвежда някаква хибридна форма."

По думите му, дебатът ще бъде между земеделските производители и националните държави, а европейските институции излизат от дебата, като са дали широка рамка в която правителствата могат да вземат своите решения.

"В едно с това, ние извадихме извън дебата на директивата така нареченото екстензивно животновъдство, тоест, всички пасищни форми отглеждани на открито, отглеждане при наличие на големи терени за добив на фуражи и всички форми на био животновъдство, което в съвкупност за България и Източна Европа беше голяма победа. Този тип отглеждане на животни е характерен за нашите по-рядко населени държави, а почти не съществува в Нидерландия, Белгия и в Северна Германия, така че за една част от българските животновъди новината ще е изцяло положителна, те просто ще излязат от обхвата на директивата, а други, които отглеждат интензивно, ще трябва да преговарят с правителството в България, за да преминат от режим на издаване на разрешителни, към режим на регистрация", посочи Радан Кънев.

Какво се предвижда за промишлените инсталации?

"Те са над 90% от това законодателство, но под 10% от публичното внимание при тази кризисна ситуация в европейското селско стопанство и съответно заради протестите. Всъщност това е една директива, която съществува отдавна – през 2010 година се обединяват 7 стари директиви, които са за намаляване на токсичните емисии от различните промишлености. През 2010-а те се обединяват в едно общо законодателство, което засяга всички замърсяващи промишлени сектори, затова говорим за един от най-обемните европейски закони. Ние работихме по него в много натоварен график пълни 2 години от 2022-ра досега, като работата изглежда да приключва. Засяга особено много различните инсталации за производство на въглища, за газ, инсенераторите за боклук, като силно замърсяващо производство, всички видове металургия, засяга много силно химическата промишленост и още голям брой сектори", посочи Радан Кънев.

Още аспекти от разговора, чуйте в интервюто на Елена Пъневска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изграждат дигитален хъб в Индустриален парк София-Божурище

„Национална компания индустриални зони“ към Министерството на икономиката и индустрията ще започне изграждането на Регионален център за дигитални решения и иновации на територията на Индустриален парк София-Божурище. Срокът за изграждане на дигиталния хъб е 36 месеца. Проектът е за над 6 млн. лева и средствата ще бъдат осигурени по програма „Научни..

публикувано на 21.10.24 в 18:50
Кметът на Самоков инж. Ангел Джоргов

Кмет на годината звучи като индивидуална награда, но е на цялата администрация

Кметът на Самоков инж. Ангел Джоргов е победител в категорията „Кмет на годината“ на средна община от националния конкурс „Кмет на годината 2024”, организиран за 12-та поредна година. В надпреварата имаха право на участие всички 265 кметове на общини в страната. Победителите във всяка категория са трима - за малка, средна и голяма община, според..

публикувано на 21.10.24 в 18:14

Регистрираха слабо земетресение близо до София

Земетресение с магнитуд 2,6 по скалата на Рихтер е регистрирано близо до Перник и София този следобед, съобщава БГНЕС. Земният трус е регистриран в 14.11 ч. местно време. Епицентърът е на изток от село Студена, Пернишко, в язовир “Студена”. Няма данни за материални щети.

публикувано на 21.10.24 в 17:54
Силвия Маркова - стилист в шоубизнеса

Какви са модните тенденции в предстоящия есенно-зимен сезон?

Отмина Седмицата на модата в Париж и съвсем тематичен е разговорът за модните тенденции в предстоящия есенно - зимен сезон, за който разказва Силвия Маркова - стилист в шоубизнеса. За цветовите гами в дамското и мъжко облекло, характерни за различните модни стилове, какъв тренд обувки да предпочетем за сезона, на какви материи да заложим?..

публикувано на 21.10.24 в 17:39
Инж. Владимир Александров

Инж. Владимир Александров: Гражданите са най-точният компас за управлението

Етрополе за първи път има кмет, който е награден в национален конкурс и дейността му е призната и забелязана в цялата страна. Инж. Владимир Александров е „Кмет на гражданите“ , една от престижните награди в националния конкурс „Кмет на годината 2024“ в категория "Малка община".  Конкурсът се организира за 12-а поредна година, а победителите се..

публикувано на 21.10.24 в 17:36
Актьорска среща: Крис Илиев и Ана Пападопулу

Ана Пападопулу - за киното, театъра и проблемите на съвремието

Актьорска среща в петък вечер в предаването “Добър вечер, София“. Актрисата Ана Пападопулу гостува на Кристиян Илиев, който освен като радиоводещ, познаваме и от театралната сцена. Тя разказа за своето начало в театралното изкуство, което се случва в ранните й ученически години, когато започва да учи в театралната паралелка на 22-о средно..

публикувано на 21.10.24 в 16:47

София ще бъде домакин на форума „Медийната грамотност: устойчивост, експертност, решения“

София ще бъде домакин на Националната конференция „Медийната грамотност: устойчивост, експертност, решения“. В рамките ежегодния си форум, Коалиция за медийна грамотност (КМГ) ще представи интерактивна карта на медийната грамотност в България . Картата е разработена от КМГ с цел да даде видимост на организациите и инициативите, които през..

публикувано на 21.10.24 в 16:07